mob

دنیای تجارت مدام در حال تغییر و تحول است. در این میان، لازم است سازمان‌ها برای همگام شدن با تغییرات و نجات از بحران هایی مانند کووید ۱۹ مدل مناسب کسب و کار خود را برگزینند. همینطور، در شرایط پرشتاب کلاس جهانی کسب و کارها ملزم هستند برای بقای خود به رویکردهای نوین روی آورند. در ادامه این مقاله ۸ نمونه از مدل های نوین عملی کسب و کار در سال ۲۰۲۰ ارائه شده است که به شما کمک می کند با دیدی بازتر نسبت به انتخاب مدل کسب و کار مناسب خود اقدام کنید.

۸ مدل کسب و کار نوین

۱.     مدل کسب و کار فرانشیز 

 این مدل برای گسترش کسب و کار بهترین گزینه است. در این مدل شرکت اجازه دسترسی به منابع، استفاده از نام برند، مالکیت و حقوق معنوی خود را برای شرکت دیگر صادر می کند تا در ازای پرداخت حق امتیاز به فروش محصولات و خدمات شرکت اصلی بپردازد. نمونه آن شرکت مک دونالد است که دارای چندین رستوران فرانشیز در سراسر جهان است.

mandonald
مدل کسب و کار مک دونالد

۲.      مدل کسب و کار پلتفرم چند جانبه

 زمانی که شرکت خدمات خود را به هر دو طرف تجارت ارائه می دهد در واقع دارای رویکرد مدل کسب و کار چند جانبه است. بهترین مثال آن لینکدین است که هم برای افراد جویای کار و هم برای مدیرانی که به دنبال استخدام افراد هستند شرایط عضویت فراهم کرده است.

۳.      مدل کسب و کاردستگاه وجه نقد

این مدل که به آن چرخه تبدیل وجه نقد نیز گفته می‌شود، اساساً به این معنی است که شرکت در یک چرخه، وجه نقد را به کالا و خدمات و سپس دوباره به وجه نقد تبدیل می کند. بهترین نمونه آن شرکت آمازون است که مقادیر زیادی وجه نقد از فروش آنلاین خود به دست می آورد و سپس آن را به فروشندگانش بعد از کسر کمیسیون پرداخت می کند.

circle
مدل کسب و کار دستگاه وجه نقد شرکت آمازون

۴.      مدل کسب و کار فریمیوم

 این مدل ترکیبی است از خدمات رایگان و خدمات قابل پرداخت که توسط شرکت های فناوری در زمینه نرم افزار ایا اپلیکیشن استفاده می شود. در این مدل شرکت ها محصول پایه را به صورت رایگان ارائه می دهد، اما برای استفاده از قابلیت ها و خدمات اضافی هزینه دریافت می کند. در این زمینه می توان به شرکت Zoom  و یا EVERnote  اشاره کرد. 

۵.     مدل کسب و کار حق عضویت

در این مدل مشتریان در ازای دریافت خدمات، حق عضویت ماهانه و یا سالانه پرداخت می کند. به عنوان مثال، شرکت نتفلیکس به طور ماهانه حق عضویتی به مبلغ هشت دلار و سالانه ۱۲ دلار دریافت می کند و در ازای آن خدمات به روز و با ارزش به مشتریان ارائه می دهد.

۶.     مدل کسب و کار واسطه ای

یکی دیگر از مدل های کسب و کار مدل واسطه ای است. در این مدل یک شرکت به عنوان واسطه بین تامین کننده و خریدار عمل می کند و در ازای آن کمیسیون دریافت می کند.  وب سایت Airbnb که در زمینه کرایه اماکن اقامتی فعالیت دارد بهترین نمونه این مدل است.

mob
مدل تجاری شرکت airbnb

۷.     مدل کسب و کار درآمد پنهان

 این مدل به سیستم تولید درآمدی اشاره دارد که در آن کاربران مجبور نیستند هزینه خدمات را پرداخت کنند، اما شرکت همچنان از منابع دیگر درآمد کسب می کند. به عنوان مثال، گوگل از طریق نمایش تبلیغات فروشندگان در ازای مزایده کلمات کلیدی کسب درآمد می کند، در حالی که کاربران هزینه‌ای برای موتور جستجو پرداخت نمی‌کنند.

۸.     مدل کسب و کار مستقیم

در این مدل محصولات مستقیماً به مشتری نهایی فروخته می شود. گر چه فناوری از بسیاری جهات جایگزین روش فروش مستقیم شده است، اما هنوز هم بسیاری از شرکت ها ترجیح می دهند با مشتری خود تماس شخصی برقرار کند. شرکت های فروش مستقیم Avon و Amway از این مدل تبعیت کرده اند.

موسسه فرهنگی هنری سبحان

آموزش مجازی شاتوت

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *