کارآفرینی

مهارتهای کارآفرینی شامل چه مواردی می شود؟

مهارتهای کارآفرینی می تواند طیف گسترده ای از مجموعه مهارتهای مختلف مانند مهارتهای فنی، مهارتهای رهبری و مدیریت تجارت و تفکر خلاق را در بر بگیرد. از آنجا که مهارتهای کارآفرینی را می توان در بسیاری از نقشهای مختلف شغلی و صنایع به کار برد، توسعه مهارتهای کارآفرینی شما می تواند به معنای توسعه چندین نوع مجموعه مهارت باشد. به عنوان مثال ، برای اینکه صاحب یک کسب و کار موفق باشید، ممکن است لازم باشد با آموزش دوره کارآفرینی مهارتهای مدیریت کسب و کار خود را توسعه دهید یا برای ساختن و حفظ تیم های موفق پروژه ممکن است لازم باشد مهارتهای رهبری و ارتباطی خود را ارتقا دهید.

یک کارآفرین باید دارای مهارتهای فنی، مهارتهای رهبری و مدیریت تجارت و تفکر خلاق باشد.

نمونه هایی از مهارتهای کارآفرینی

بطور کلی مهارتهای کارآفرینی طیف وسیعی از مهارتهای نرم و سخت را در بر بگیرد. مجموعه مهارتهای زیر از مهم ترین مهارتهایی هستند که یک کارآفرین موفق باید آنها را داشته باشد:

 • مهارت مدیریت کسب و کار
 • کار تیمی و مهارتهای رهبری
 • ارتباط و گوش دادن
 • مهارت خدمات مشتری
 • مهارتهای مالی
 • مهارتهای تحلیلی و حل مسئله
 • مهارتهای تفکر انتقادی
 • مهارتهای تفکر و برنامه ریزی استراتژیک
 • مهارتهای فنی
 • مهارتهای مدیریت زمان و سازمانی
 • مهارتهای برند سازی، بازاریابی و شبکه سازی

چگونه مهارتهای کارآفرینی را بهبود ببخشیم

روشهای مختلفی وجود دارد که می توانید برای آموزش و پیشرفت مهارتهای کارآفرینی خود استفاده کنید. شما ممکن است یک کلاس، سمینار، کارگاه و یا کلاس آموزش مجازی کسب و کار شرکت کنید. همچنین می توانید در بهبود مجموعه مهارتهای خود مراحل زیر را در نظر بگیرید.

۱. دوره های مختلف را برای افزایش مهارت خود بگذرانید

یک روش بسیار موثر برای بهبود مجموعه مهارتهای شما به عنوان یک کارآفرین، گذراندن دوره ای در زمینه تجارت، بازاریابی، برنامه ریزی مالی یا جنبه مدیریت دیگر توسعه نام تجاری خودتان است. به عنوان مثال گذراندن یک دوره تجارت می تواند به شما کمک کند مهارت های مدیریت کسب و کار لازم برای دستیابی به موفقیت به عنوان یک کارآفرین را توسعه دهید. خوشبختانه امروزه دوره های آموزش مجازی کسب و کار بسیار خوبی برای افزایش مهارتهای شما بصورت آنلاین و با هزینه های کم برگزار می شود که این امکان را به شما می دهد تا به راحتی مهارت های مورد نظر خود را کسب کنید.

۲. در رویدادها و کارگاه های مرتبط شرکت کنید

خوب است که در کارگاه ها و رویدادهای مختلف کارآفرینی شرکت کنید. در بسیاری از این نوع رویدادها ممکن است صاحبان مشاغل و کارآفرینانی را ملاقات کنید که در مورد موضوعات مختلف کسب و کار و شبکه سازی تجربیاتشان را با شما به اشتراک بگذارند. جدا از مزایای مستقیم یادگیری، شما همچنین می توانید ارتباطات ارزشمندی کسب کنید و از تجربیات و دانش سخنرانان با تجربه در کسب و کار خود استفاده کنید.

۳. دنبال مربیان باتجربه باشید

پیدا کردن مربی خوب می تواند برای پیشرفت مهارتهای کارآفرینی شما بسیار مفید باشد. شما می توانید با صاحب یک برند موفق صحبت کنید و از او نحوه مدیریت کسب و کارش را بیاموزید و یا ممکن است هفته ای یک بار با یک گروه حرفه ای ملاقات کنید تا در مورد روش اجرای مهارتها و منابع مختلف برای ساختن نام تجاری خود مذاکره کنید. اغلب اوقات، کارآفرینان باتجربه و موفق از اینکه تجربیات حرفی خود را در اختیار شما بگذارند خوشحال می شوند.

مهارتهای رهبری خود را ایجاد کرده و ارتقاء دهید

یکی از بهترین راه هایی که به شما در ساختن و ارتقاء مهارت رهبری کمک می کند گرفتن بازخورد از هم تیمی هایتان است. هنگامی که در نقش رهبر کار می کنید، با گرفتن بازخورد از هم تیمی ها و سایر همکاران نقاط ضعف و مشکلاتتان را سریع تر می شناسید و برای رفع آن تلاش می کنید. این امر باعث بهبود عملکرد شما بعنوان رهبر یک تیم می شود.

مهارت رهبری از مهم ترین مهارتهای کارآفرینی به حساب می آید.

نحوه مدیریت امور مالی را بیاموزید

بعنوان یک کارآفرین بهتر است مدیریت امور اقتصادی کسب و کار خود را خودتان به عهده بگیرید. البته شما می توانید یک برنامه ریز یا مدیر مالی استخدام کنید، ولی کسب اطلاعات در مورد فرآیندهای مالی انجام شده در یک تجارت می تواند به نفع شما باشد.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *