به منظور نگهداری اطلاعات شخصی باید آنها را قفل گذاری کرد. ویندوز این امکان را در اختیار ما قرار داده است. اگر سیستم عامل ویندوز از نرم‌افزار داخلی BitLocker پشتیبانی کند، به سادگی می‌توان اقدام به رمزگذاری دیسک ذخیره‌سازی کنید. نسخه‌ی خانگی ویندوز ۱۰ از این نرم‌افزار پشتیبانی نمی کند و فقط امکان رمزگذاری دستگاه را در اختیار کاربران می‌گذارد.

معرفی BitLocker

نرم‌افزار BitLocker، ابزار ساده و مفید شرکت مایکروسافت برای رمزگذاری کل درایو ذخیره‌سازی دیسک سخت در سیستم عامل ویندوز است. وجود این ابزار از تغییرات غیرمجاز در سیستم که به وسیله‌ی نرم‌افزارهای مخرب ممکن است ایجاد شود، جلوگیری می‌کند.

نرم‌افزار BitLocker در دستگاه‌های دارای سیستم عامل‌های ویندوز۷، ویندوز ۸٫۱ ، ویندوز ۱۰ قابل دسترس است.

سیستم مورد نیاز

برای اجرای بیت‌لاکر نیازمند رایانه‌ای می باشید که دارای یکی از سیستم عامل‌های یاد شده باشد. به علاوه، نیازمند دیسک سخت با حداقل دو درایو ذخیره‌سازی و ماژول قابل اطمینان خواهید بود

کاربرانی که باید از بیت‌لاکر استفاده کنند

مورد مهمی که باید در مورد بیت‌لاکر بدانید، منبع بسته بودن بیت‌لاکر است. این موضوع برای کاربرانی که اهمیت زیادی به حریم خصوصی خود قائل هستند، مشکل‌ساز خواهد بود. این کاربران نمی‌توانند از وجود احتمالی برخی از درب‌های پشتی که ممکن است شرکت مایکروسافت زیر فشار دولت ایالات متحده‌ی آمریکا گذاشته باشد، اطلاع داشته باشند.

شرکت مایکروسافت ادعا می‌کند که هیچ درب پشتی در منبع این نرم‌افزار وجود ندارد. اما در صورتی که بیت‌لاکر نرم‌افزاری متن باز باشد، باز هم بسیاری از کاربران قادر به خواندن کدها به منظور یافتن آسیب‌پذیری‌های احتمالی نخواهند بود. با این حال، برخی از افراد قادر به انجام این کار هستند.

بنابراین با در نظر گرفتن بسته بودن منبع بیت‌لاکر، نمی‌توان انتظار داشت که از داده‌های کاربران در مقابل حامیان دولت مانند ماموران مرزی یا خدمات اطلاعاتی محافظت کند. اما در صورتی که به دنبال حفاظت از داده‌ها در مقابل سارقان رایانه‌ها یا موارد مشابه دیگر هستید، استفاده از بیت‌لاکر بسیار مفید خواهد بود.

رمزنگاری به روش مایکروسافت

در ادامه‌ی مقاله، نحوه‌ی اجرای نرم‌افزار بیت‌لاکر را در رایانه‌ی دارای ویندوز ۸.۱ پرو شرح می دهید. به علاوه، برخی از دستورالعمل‌های مربوط به ویندوز ۱۰ را هم در اختیار شما می دهیم. اولین کاری که باید انجام دهید، باز کردن کنترل پنل ویندوز است.

پس از مراجعه به بخش کنترل پنل ویندوز، کلمه‌ی BitLocker را در جعبه‌ی جستجوی واقع در گوشه بالایی سمت راست تایپ کرده و کلید Enter را از صفحه کلید بفشارید. سپس روی لینک Manage BitLocker کلیک کرده و در صفحه‌ی بعدی ظاهر شده، روی لینک Turn on BitLocker مربوط به درایو ذخیره‌سازی مورد نظر کلیک کنید.

حالا بیت‌لاکر برای کسب اطمینان از این که دستگاه جاری از روش رمزگذاری مایکروسافت پشتیبانی می‌کند، اقدام به بررسی پیکربندی رایانه‌ی کاربر خواهد کرد. اگر استفاده از بیت‌لاکر در رایانه‌ی کاربر تایید شود، سیستم عامل ویندوز پیامی مشابه با آنچه که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید،

کلید بازیابی و رمزنگاری

قبل از آغاز فرآیند رمزگذاری روی درایو ذخیره‌سازی، باید رمز عبوری را برای دسترسی به دیسک سخت وارد کنید. این رمز عبور در هر بار روشن شدن رایانه و حتی قبل از ظاهر شدن صفحه‌ی ورود به ویندوز لاگین باید وارد شود. سیستم عامل ویندوز برای این فرآیند دو انتخاب استفاده از کلید USB و وارد کردن دستی رمز عبور را در اختیار کاربران می‌گذارد.

می‌توانید از گزینه‌ی انتخابی خود استفاده کنید اما پیشنهاد می‌کنیم که از رمز عبور دستی که برای تایید هویت به کلید USB متکی نیست استفاده کنید. در مرحله‌ی بعد، باید کلید بازیابی را برای زمان‌هایی که با قفل‌گشایی رایانه‌ی خود به مشکل برخورد کردید، ذخیره کنید.

سیستم عامل برای ذخیره کردن این کلید بازیابی در ویندوز ۸.۱ و ویندوز ۱۰ چهار گزینه را در اختیار کاربران می‌گذارد که شامل ذخیره کلید در حساب کاربری مایکروسافت، ذخیره در یک فایل، ذخیره در حافظه‌ی فلش یا چاپ کلید بازیابی است.

کاربران می‌توانند از چندین گزینه‌ی مورد نظر برای ذخیره کردن کلید بازیابی بهره‌مند شوند که بهتر است حداقل از دو گزینه‌ی مورد پسند خود استفاده کنید.ما از گزینه‌های ذخیره در حافظه‌ی فلش و چاپ کلید روی کاغذ استفاده کردیم. به دلیل این که از افراد دارای دسترسی به سرورهای شرکت مایکروسافت اطلاعی ندارید،بهتر است از گزینه‌ی ذخیره‌ کلید بازیابی در حساب کاربری صرف نظر نمایید. با این حال، ذخیره‌ی کلید بازیابی در سرورهای مایکروسافت می‌تواند هنگام از بین رفتن کاغذ چاپ شده یا گم شدن حافظه‌ی فلش، برای رمزگشایی فایل‌های کاربر بسیار مفید باشد. هنگامی که دو نمونه‌ی مختلف از کلید بازیابی را ذخیره کردید، حافظه‌ی فلش را از رایانه جدا کرده و روی Next کلیک کنید.

در صفحه‌ی بعد، باید در مورد رمزگذاری بخش در حال استفاده‌ی دیسک یا رمزگذاری کل درایو ذخیره‌سازی تصمیم گیری کنید. اگر در حال رمزگذاری رایانه‌ای هستید که به تازگی خریداری شده و فاقد هرگونه فایل است، گزینه‌ی encrypt used    disk space only برای شما بهتر است.

زیرا هر فایل جدید اضافه شده به دیسک ذخیره‌سازی، رمزگذاری خواهد شد. اما در صورتی که رایانه‌ی مورد استفاده‌ی شما قدیمی بوده و پر از فایل‌های شخصی است، بهتر است از گزینه‌ی encrypt entire drive استفاده کنید. پس از انتخاب برنامه‌ی رمزگذاری مورد نظر، روی Next کلید کنید.

ویندوز ۱۰

اگر ویندوز ۱۰ یا ساخت‌های جدیدتر آن در رایانه‌ نصب است، صفحه‌ی جدیدی که مخصوص ویندوز ۱۰ است ظاهر شده و دو گزینه‌ی  new encryption mode و compatible mode را برای انتخاب نوع رمزگذاری در اختیار شما قرار می‌دهد. در صورتی که قصد رمزگذاری دیسک ذخیره‌سازی روی برد (onboard)  سخت‌افزاری را دارید، باید گزینه‌ی new    encryption mod را انتخاب کنید. گزینه‌ی compatible mode هم بیش‌تر برای استفاده در درایوهای قابل حملی است که در ویندوزهای قدیمی که از حالت رمزگذاری جدید پشتیبانی نمی‌کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سپس تیک جعبه‌ی Run BitLocker system check را بزنید تا ویندوز قبل از رمزگذاری درایو اقدام به بررسی سیستم کند. پس از آن، روی …Continue کلیک کنید. با این کار، بالون هشداری مبنی‌بر آغاز شدن فرآیند رمزگذاری پس از راه‌اندازی دوباره‌ی سیستم در سینی ویندوز نمایان خواهد شد.

الان باید به صورت دستی اقدام به راه‌اندازی دوباره‌ی سیستم خود کرده و هنگام درخواست رمز عبور مربوط به بیت‌لاکر، آن را وارد کنید. در صورتی که استفاده از یواس‌بی را انتخاب کرده باشید، در این مرحله باید درایو یواس‌بی را به رایانه متصل کنید.

در حین فرآیند رمزگذاری از پردازش‌های سنگین که به سیستم فشار وارد می‌کند، خودداری کنید

پس از ورود به محیط سیستم عامل، باید هشدار دیگری را مبنی‌بر این که فرآیند رمزگذاری در حال پیشرفت است، در سینی سیستم مشاهده کنید. در طی فرآیند رمزگذاری هم می‌توانید به کار با رایانه‌ی خود ادامه دهید اما سرعت عملکرد رایانه، اندکی نسبت به حالت معمول کم‌تر خواهد بود.

بهتر است در حین این فرآیند از پردازش‌هایی مانند استفاده از نرم‌افزارهای سنگین گرافیکی که به سیستم فشار وارد می‌کند، خودداری نمایید.بعد از این همه کلیک، بالاخره رمزگذاری در حال انجام است. فقط باید صبور باشید و به ویندوز اجازه دهید که به طور کامل فرآیند رمزگذاری را به پایان برساند.

مدت زمان رمزگذاری کامل درایو به وسیله‌ی بیت‌لاکر به ظرفیت ذخیره‌سازی درایو و میزان حجم داده‌هایی که در حال رمزگذاری هستند بستگی دارد.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *