powerlaptop

هنگامی که لپ تاپ را مستقیم به برق متصل می کنیم باید ببینیم آبا اتصال به برق می تواند به باتری آسیب وارد کند؟ باتری یکی از قطعات حیاتی لپ تاپ می باشد و همیشه این سؤال برای کاربران پیش می‌آید که آیا اتصال دائم لپ تاپ به برق موجب آسیب دیدگی باتری آن می‌شود یا اینکه باید هر از گاهی شارژ باتری به صورت کامل تخلیه شود؟

باتری‌های لپ تاپ از ساختار لیتیوم یون یا پلیمر یون تشکیل شده می باشد و این قابلیت را دارند که بارها و بارها شارژ شوند. روند شارژ شدن این باتری‌ها پس از شارژ کامل متوقف می‌شود امکان شارژ بیشتر آن وجود ندارد.

به این ترتیب اتصال دائم لپ تاپ به برق و به عبارت دیگر اتصال لپ تاپ به برق پس از شارژ کامل آسیبی به باتری نمی‌رساند ولی ممکن است عمر مفید باتری را کاهش دهد. اما ما می‌توانیم با رعایت نکاتی عمر کلی باتری را افزایش دهیم. با وجود اینکه اتصال دائم لپ تاپ به برق آسیبی به باتری نمی‌زند اما باعث افزایش حرارت سخت افزار لپ تاپ می‌شود و این قضیه می‌تواند باتری را تحت تأثیر قرار دهد. اتصال لپ تاپ به برق در صورتی که دمای هارد دیسک یا سی پی یو دستگاه در حدود چهل درجه باشد ایرادی ندارد بنابراین اگر می‌خواهید فعالیت‌های سنگینی را با لپ تاپ خود انجام دهید بهتر است باتری را جدا کنید.

این روزها در بعضی از لپ تاپ‌ها امکان جداسازی باتری وجود ندارد پس این شیوه در همه لپ تاپ‌ها عملی نخواهد بود. در این‌گونه از لپ تاپ‌ها بهترین راه این می باشد که همیشه شارژ باتری را بین ۴۰ تا ۸۰ درصد حفظ کنید. زمانی که باتری به صورت کامل شارژ می‌شود ممکن است تعداد دفعات شارژ آن تا ۵۰۰ بار کاهش پیدا کند
اما اگر باتری را تا حداکثر ۸۰ درصد شارژ کنیم عمر مفید باتری افزایش می‌یابد و امکان شارژ باتری تا ۲۰۰۰ بار فراهم می گردد. بنابراین اتصال دائم لپ تاپ به برق آسیبی به باتری نمی‌رساند اما نکاتی را در این مورد باید رعایت کنیم. بهترین کار این می باشد که از افزایش حرارت جلوگیری کنیم و از عملکرد درست فن‌های لپ تاپ نیز اطمینان پیدا کنیم.

موسسه فرهنکی هنری سبحان

آموزشگاه مجازی شاتوت

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *