ICDL

دوره ICDL چیست؟

واژه ICDL مخفف International Computer Driving Licence مهارت هفت گانه در زمینه کامپیوتر می باشد. یادگیری مهارت های هفت گانه ICDL نشانگر تبحر در مهارتهای کامپیوتری است.
اهمیت یادگیری و کاربرد مهارت های هفت گانه ICDL به قدری واضح و حیاتی است که بسیاری از سازمان ها و حتی کشورها در طرح های آتی و توسعه ای خود یکی از استراتژی های اصلی خود را به آن اختصاص داده اند.

اهداف برگزارای دوره ICDL عبارتند از :
• ارتقای سطح توانائیها در IT
• ارتقای سطح کارایی در شرکتها
• ایجاد توانایی در کارفرمایان برای سرمایه گذاری مفید و موثر در فناروری اطلاعات
• تضمین استفاده بهینه از حداکثر مهارت و توانایی کارمندان در محیط کار

مهارت های هفت گانه دوره ICDL

آموزش ICDL شامل ۷ مهارت می باشد که برای اخذ مدرک نهایی نیاز به موفقیت در تمام دوره ها می باشد :

۱- مفاهیم ابتدایی در فناوری اطلاعات

در این مهارت دانشجویان مفهومی کلی از فناوری اطلاعات و کار با نرم افزار و سخت افزار رایانه را فرا خواهند گرفت. همچنین باید با شبکه های اطلاعاتی و کاربرد روزانه برنامه های کاربردی رایانه آشنا شوند.

۲- آشنایی با مفهوم ویندوز و استفاده و مدیریت فایل ها

در این بخش امکان استفاده از رایانه و سیستم عامل را آموزش داده می شود. کاربر باید بتوانند تنظیمات اصلی دلخواه خود را در ویندوز انجام دهد. همچنین لازم است کار و مدیریت فایل های رایانه ای از جمله کپی، حذف و …. را بتواند به راحتی انجام دهد.

۳- آشنایی با واژه پردازی (نرم افزار Word مایکروسافت)

در این بخش مفهوم برنامه های پردازش متن از جمله (Word) را آموزش داده می شود و همچنین کاربرد روزانه آن را (ایجاد، ویرایش، قالب بندی، جدول بندی، کار با تصاویر و….) بیان خواهد کرد.

۴- آشنایی با مفهوم صفحه گسترده ها ( صفحات گسترده EXCEL مایکروسافت)

در این قسمت مفهوم برنامه های صفحه گسترده از جمله (Excel) را بیان می شود و همچنین کاربرد روزانه آن را ( ایجاد، ویرایش، قالب بندی، جدول بندی و…) آموزش داده می شود. همچنین لازم است تا بتوانند فرمول های مقدماتی ریاضی و کاربردی را ایجاد کنند.

۵- آشنایی با مفهوم پایگاه داده (مقدمه ای بر Access مایکروسافت)

در این مهارت مفهوم پایگاه داده در رایانه و همچنین ایجاد و ویرایش جداول پایگاه داده ای با پرس و جوهای مقدماتی بیان می شود.

۶- ارائه مطالب ( Power Point)

در این بخش ابزارهای ارائه مطلب رایانه به خصوص نرم افزار ( Power Point) گفته می شود. به این صورت که امکان ایجاد اسلایدها و ویرایش و قالب بندی متون و تصاویر درون آن و همچنین استفاده از حرکات و امکانات نرم افزار بیان می گردد.

۷- اطلاعات و ارتباطات ( خدمات اطلاعاتی شبکه – اینترنت و پست الکترونیک)

در این بخش با مفهوم کلی اینترنت و برخی شاخص های امنیتی آشنا می شوید. در این قسمت جستجوهای بهینه و کار با صفحات اینترنتی بطور کلی بیان می شود. در ضمن کار با پست الکترونیک تحت وب و همچنین نرم افزارهای پست الکترونیکی نیز آموزش داده شده تا بتوان به راحتی به ارسال و دریافت نامه های الکترونیک با پیوست و…. پرداخت.

سامانه آموزش مجازی شاتوت برگزارکننده دوره آموزشی مهارت های هفت گانه ICDL به صورت مجازی می باشد. از آنجا که دوره های مربوطه دارای ارتباط بسیار نزدیک و هم پوشانی های فراوانی هستند، و ایده آل ترین حالت، گذراندن این دوره ها به صورت متناوب و بدون وقفه می باشد، این مجموعه بر روی سامانه وجود دارد.

شرکت کنندگان در دوره غیر حضوری ICDL به صورت کاملاً کاربردی با امکانات این نرم افزار آشنا شده و در انتهای دوره با شرکت در آزمون نهایی و با کسب نمره مورد انتظار می توانند گواهینامه حضور در دوره خود را دریافت نمایند.

5 نظرات

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *