l1

وقتی کاراکترهای پیچیده و گسترده مایکروسافت اکسل را در بار کاری روزمره خود بارگیری می نمایید، ممکن است برای شما مفید باشد که همه سلول ها را در اکسل یا حداقل برخی از موارد را قفل نمایید،به ویژه اگر این سند توسط چند نفر در محل کار به اشتراک گذاشته شده و توسط آنها مورد استفاده قرار گیرد.
و یا دست زدن به یک فایل اکسل با چندین ردیف و ستون، بدون اشاره به صدها سلول پر شده، می تواند کمی دشوار باشد، و اشتباهاتی رخ خواهد داد. کسی ممکن است به طور تصادفی یک سلول را جابه جا کند و یا محتویات یک سلول را حذف کند، و شما بی اطلاع هستید که آنها آن را انجام داده اند تا زمانی که فرد دیگری متوجه شود که این اطلاعات از دست رفته است.
بنابراین شما می توانید اطلاعات مهم در صفحات خود را از حذف دائمی و یا تغییرات محافظت نمایید.
در این مقاله نحوه قفل کردن سلولها در اکسل را آموزش می دهیم. مهم نیست که آیا شما ویندوز ۱۰ یا یک کاربر macOS هستید. مراحل چگونگی قفل سلول ها در اکسل تقریبا یکسان است، حتی اگر رابط ها ممکن است کمی متفاوت باشند. فقط دستورالعمل های زیر را دنبال نمایید:

گام ۱:

تمام سلول ها را در برگه انتخاب نمایید. به طور پیش فرض زمانی که شما از sheet یا workbook محافظت نمایید، تمام سلول ها قفل می شوند. این بدین معنی است که شما نمی توانید آنها را تغییر و یا حذف نمایید و محتوای مندرج در آن غیرقابل تغییر است. سلول های قفل شده را می توان انتخاب کرد، اما شما می توانید آن را به محافظت شده تغییر دهید.

اگر تصمیم به قفل کل صفحه دارید، می توانید این کار را به سرعت و بدون مراحل اضافه انجام دهید.اگر شما نیاز به قفل کردن فقط چند سلول خاص در صفحه خود دارید، ابتدا مطمئن شوید که کل صفحه باز شده است.

l3

گام ۲:

برای باز کردن کل صفحه، روی ویندوز ۱۰ کلیک راست نمایید (دو انگشت روی MacOS). سپس بر روی Format> Protection کلیک نمایید. انتخاب “Locked”را لغو نمایید یا علامت آن را بردارید و روی OK کلیک نمایید.

l4

 

گام ۳:

تمام سلول هایی که می خواهید قفل نمایید را انتخاب نمایید. شما می توانید تمام سطر یا ستون یا سلول های خاص را انتخاب نمایید. برای انتخاب سلول های خاصی که در کنار یکدیگر قرار ندارند، کلید Command را در MacOS یا کلید Control در ویندوز ۱۰ نگه دارید تا هر سلول را به صورت جداگانه انتخاب نمایید.

 

گام ۴ :

بر روی یکی از سلول های انتخاب شده، روی ویندوز ۱۰ راست کلیک نماید )دو انگشت روی MacOS(  سپس بر روی Format> Protection دوباره کلیک نمایید.

l5

گام ۵:

این بار، علامت “Locked” را فشار داده و OK را کلیک نمایید.

این به اکسل می گوید که شما می خواهید این سلول های خاص را قفل نمایید.

این مرحله، با این حال، دقیقا صفحات را قفل نمی کند. برای قفل کردن این صفحات، شما هنوز هم باید روی اکسل برای محافظت از برگه کار نمایید.

 

گام ۶:

در منوی اصلی، به برگه Review بروید و روی Protect Sheet کلیک نمایید.

یک جعبه گفتگوی باز خواهد شد تا شما چند گزینه را انتخاب نمایید و همچنین رمز عبور را تنظیم نمایید. اگر شما نیاز دارید، رمز عبور را تنظیم نمایید.

l6

گام ۷:

“Select unlocked cells” را علامت بزنید و همه چیز را انتخاب نمایید.

این روش سلول هایی را که انتخاب کرده اید را قفل می کند، اما همه چیز را برای ویرایش باز می کند.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *