ppoint1

ایجاد یک پاورپوینت حرفه ای نیازمند بکارگیری خلاقیت و صرف زمان است

PowerPoint  ابزاری ساده و پرکاربرد برای ارائه کنفرانس، سخنرانی و تحقیقات است و با امکاناتی که روز به روز به آن افزوده میشود، کار با این ابزار ساده تر از گذشته شده است. با وجود سهولت کار با این ابزار، ساخت یک پاورپوینت مناسب و حرفه ای نیازمند به کارگیری خلاقیت و صرف زمان و استفاده درست از امکانات است.

pp2

حذف خطوط زیر هایپرلینک در پاورپوینت

 

در پاورپوینت گزینه خاصی برای حذف خطوط از زیر هایپرلینک‌ها وجود ندارد؛ اما یک راه‌حل بسیار ساده وجود دارد. در این راستا کافیست پیوند را از متن حذف نماییم، شکل نامرئی را روی متن قرار دهیم و سپس لینک را به آن شکل اضافه نماییم.

 

ارائه خود را باز نمایید و به اسلایدی که شامل هایپرلینک است بروید.

روی متن حاوی لینک راست کلیک نمایید و “Remove Link” را بزنید.

سپس به تب ‌Insert بروید و روی “Shape” کلیک نمایید.

در منوی کشویی، لیستی از انواع اشکال قابل انتخاب، وجود دارد. اولین مستطیل را از دسته “Rectangles” انتخاب نمایید.

 

pp3
پاورپوینت گزینه خاصی برای حذف خطوط از زیر هایپرلینک‌ها ندارد

 

حال روی متنی که لینک را از آن حذف کردید، یک مستطیل بکشید.

یک تب “Format” جدید در گروه تب “Drawing Tools” ایجاد خواهد شد.

در این تب گزینه “Shape Fill” را انتخاب کنید.

از منو کشویی ظاهر شده “No Fill” را انتخاب نمایید.

با کلیک بر روی “Shape Outline” مرحله بالا را تکرار نمایید.

سپس گزینه “No Outline” را بزنید.

حالا بر روی لبه شکل کلیک نمایید. از آن‌جا که شکل نامرئی شده است، ممکن است پیدا کردن آن کمی مشکل باشد. به تغییرات صفحه پس از کلیک دقت نمایید.

 

پس از انتخاب شکل از تب اینسرت روی دکمه “Link” کلیک نمایید.

از منو کشویی گزینه “Insert Link” را انتخاب نمایید.

پنجره جدیدی ظاهر خواهد شد. لینک مورد نظر را وارد کرده و OK را انتخاب کنید.

همیشه قبل از ارائه، همه موارد را چک نمایید تا از درست بودن آن‌ها مطمئن شوید. پس از طی کردن مراحل بالا نیز از صحت لینک، اطمینان حاصل نمایید.

ppoint4

 

نحوه اضافه کردن مدل سه بعدی به اسناد پاورپوینت

مدل‌های سه بعدی برای آن‌ها که عضو آفیس ۳۶۵ هستند و از پاورپوینت ۲۰۱۶، ورد ۲۰۱۶ یا اکسل ۲۰۱۶ استفاده می‌کنند فعال خواهد بود. شما می‌توانید جدا از مدل‌های از پیش تعیین شده همانند یک عکس فایل خود را آپلود و یا از یک منبع آنلاین به کار خود اضافه نمایید.

با هم یک مدل سه بعدی به یک سند اضافه نماییم:

پاورپوینت ۲۰۱۶ را باز نمایید.

به برگه نوار ابزار رفته و از زیر مجموعه Insert ابتدا ۳D Models و سپس From a File را انتخاب نمایید.

بعد از وارد کردن مدل سه بعدی یک تنظیم در وسط آن خواهید دید که با چرخش آن مدل شما با محوریت وسط به طرفین حرکت می‌کند.

 

با استفاده از تنظیمات کناری می توانید شیء وارد شده را کوچک و بزرگ نمایید. همچنین یک حالت چرخاندن مدل در بالای آن نیز وجود دارد که آن را در به صورت دایره وار می‌چرخاند.

 

همانند عکس‌ها، مدل‌های سه بعدی نیز برگه خود را در نوار ابزار خواهند داشت تا بتوان تنظیمات مورد نظر را روی آن‌ها پیاده کرد. این تنظیمات به شخصی کردن و اعمال تنظیمات بیشتر روی کار کمک می‌کند

 

این برگه گزینه ۳D Model Views gallery نیز دارد که به شما برای دیدن مدل‌های مختلف از جهات مختلف به صورت پیش‌فرض کمک می‌کند

یکی از راه‌های ساخت و اضافه کردن مدل‌های سه بعدی استفاده از Paint 3D است. غیر از آن می‌توانید برنامه Remix 3D را نیز دانلود کرده و از آن برای استفاده از منابع آماده بهره ببرید. با استفاده از این برنامه‌ها و ساخت مدل‌های سه بعدی ساده اما زیبا می‌توانید اسناد و فایل‌های ارائه خود را به بهترین شکل ممکن طراحی نمایید.

pp5

 

اسلایدهای خود را با اندازه دلخواه ایجاد نمایید

در حالی که ممکن است اسلایدهای پیش فرض پاورپوینت در اکثر مواقع به کارتان بیاید، اما شاید بخواهید اسلاید خود را با اندازه های دیگری به نمایش در آورید. در ادامه روش انجام این کار را به شما می گوییم:

در گوشه بالا سمت چپ File را انتخاب نمایید.

روی گزینه Page Setup ضربه بزنید.

ارتفاع و عرض مورد نظر خود را بنویسید و روی OK کلیک نمایید.

یک پنجره به صورت پاپ آپ ظاهر می شود. پس از دیدن آن روی گزینه OK ضربه بزنید.

تبریک می گوییم؛ اندازه پس زمینه شما تغییر کرده است.

نکته: پیش از افزودن اشیاء جدید به اسلاید و یا تغییر ابعاد آن ها، اندازه اسلاید را تغییر دهید.

pp6

 

لینک اسلایدی را به اسلاید دیگر در پاورپوینت

برای شروع کار فایل پاورپوینت خود را باز نمایید و به اسلاید اصلی که مایلید حاوی لینک جابه‌جایی باشد، بروید. دقت نمایید در پاورپوینت به این نوع لینک، هایپرلینک (Hyperlink) اطلاق می‌گردد.

 

در اینجا شما اجازه دارید هر چیزی را لینک‌دار نمایید یک قسمت از متن، اشکال، تصاویر، آیکن‌ها و…، پس برای شروع ابتدا آیتم مورد نظر خود را برای قرار دادن لینک انتخاب نمایید. سپس از تب Insert در بالای صفحه، بر روی دکمه Link کلیک نمایید. در پنجره Insert Hyperlink از لیست سمت چپ Link To، گزینه Place in This Document را انتخاب نمایید. اکنون در بخش سمت راست در زیر قسمت Select a place in this document اسلاید مورد نظر خود را که مایلید به عنوان اسلاید مقصد در نظر بگیرید، انتخاب نمایید.

 

برای سادگی کار در همان ابتدای لیست، چهار گزینه به شما پیشنهاد می‌شود که به ترتیب، اسلاید ابتدایی، اسلاید انتهایی، اسلاید قبلی و اسلاید بعدی و اسلاید اصلی که لینک در آن قرار دارد را شامل می‌شود. اما اگر شما می‌خواهید به سایر اسلاید‌ها لینک بدهید کافی است گزینه Slide Titles را باز نمایید تا تمام اسلاید‌های موجود در فایل که به ترتیب و با نمایش عنوان نشان داده شده‌اند، ظاهر گردند.

 

ضمنا اگر اسلاید شما فاقد عنوان باشد در این لیست تنها براساس شماره اسلاید دیده می‌شود برای مثال اگر اسلاید شماره هفت بدون عنوان باشد در این لیست به صورت Slide 7 به چشم می‌خورد. در نهایت اسلاید مورد نظرتان را انتخاب و بر روی آن کلیک می‌نمایید.

pp7

با این کار، پیش‌نمایشی از اسلاید انتخاب شده در پنجره سمت راست نمایش داده می‌شود. اگر مطمئن نیستید کدام اسلاید را باید اضافه نمایید این روش و کلیک بر روی هر اسلاید برای دیدن محتوای آن می‌تواند راه حل خوبی باشد، هرچند در صورت زیاد بودن اسلاید‌ها وقت‌گیر است. پس از یافتن اسلاید، بر روی OK کلیک نمایید تا هایپر‌لینک به اسلاید اصلی افزوده شود.

 

برای اطمینان از درستی کار، با نگه داشتن دکمه Ctrl، یک بار بر روی لینک افزوده شده کلیک نمایید تا به اسلاید مقصد وارد شوید. البته در زمان ارائه که پاورپوینت در حالت اسلاید‌شو قرار دارد دیگر نیازی به نگه ‌داشتن دکمه Ctrl ندارید.

 

برای اصلاح و هرگونه تغییر در هایپرلینک، کافی است بر روی آن کلیک ‌راست کرده و از منوی باز شده گزینه Edit Link را بزنید تا تغییر دلخواه را انجام دهید و اگر هم مایلید این لینک را حذف نمایید بر روی گزینه Remove Link کلیک نمایید.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *