win1

 ابتدا فایل iso ویندوز را از اینجا دانلود کنید.

در این مبحث، از نرم افزار روفوس استفاده میکنم. پس از دانلود این نرم افزار رایگان، USB خود را در محل آن قرار داده و با کلیک کردن بر روی روفوس، پنجره آن را باز کنید
دقت داشته باشید برای ذخیره سازی یک ورژن ۳۲ بیتی از ویندوز ۱۰، به یک USB با فضای GB 4 و برای ذخیره یک ورژن ۶۴ بیتی به یک USB با فضای GB 8 نیاز دارید.

بر روی آیکون کوچک سمت راست آن کلیک نموده و به سمت فولدر هدایت شوید و ISO فایل را انتخاب کنید.

از بین سایر گزینه ها، با مقادیر پیشفرض آنها مواجه خواهید شد. هنگامی که از قالببندی پارتیشن MBR برای BIOS یا UEFI استفاده میکنید، بر اساس قالببندی پارتیشن و نوع سیستم هدف، USB قابل بوت شدن با استفاده از BIOS و نیز UEFI برای دستگاه شما مناسب خواهد بود.

win2

بعد از انجام این مراحل بر روی استارت کلیک کرده و منتظر بمانید تا عملیات به پایان برسد. به یاد داشته باشید که پس از کلیک بر روی استارت، همه دیتاهای از پیش تعیین شده بر روی این USB پاک خواهند شد، بنابراین اگر فکر میکنید به آنها نیاز دارید بهتر است ابتدا از داده های خود پشتیبان گیری کنید.

پس از تکمیل این مراحل، شما یک مدیای USB نصب ویندوز ۱۰ قابل بوت شدن در اختیار خواهید داشت که میتوانید برای نصب ویندوز ۱۰ از آن استفاده کنید. اگر لازم میدانید، قابلیت بوت شدن USB را چک کنید.

 

بخش دوم: نحوه نصب

در این بخش، خواهیم دید که چگونه میتوانیم clean install ویندوز را با استفاده از یک USB فلش درایو و بر روی یک پارتیشن جداگانه انجام دهیم. حتی چنانچه شما بخواهید این ویندوز را با یک سیستم عامل دیگر doal بوت کنید، این فرایند میتواند به کار شما بیاید. بدین منظور، شما باید نخست محیط USB قابل بوت شدن و مختص ویندوز ۱۰ را از ISO به دست بیاورید. علاوه بر این، چنانچه بخواهید آن را دوآل بوت کنید باید یک پارتیشن جداگانه و با فضای حداقل GB 16، را توسط یک ابزار مدیریت دیسک داخلی ایجاد نمائید.

پس از انجام این مراحل، کامپیوتر خود را از دستگاه USB بوت کنید. لطفا در هنگام تغییر تنظیمات این قسمت، دقت کنید مبادا این تغییرات سبب غیر قابل بوت شدن کامپیوتر شما شوند.

برای انجام این کار بر روی لپ تاپ دل، ناگزیریم که سیستم را ریاستارت نماییم و با فشردن و نگه داشتن دکمه F2 وارد بخش گزینه های مربوط به تنظیمات بوت می شویم. اگر سیستم شما از بوت امن / UEFI استفاده می شود، لازم است آن را به حالت تنظیمات قبلی بازگردانید. تنظمیات پیشفرش موجود بر روی لپتاپ بدین شکل است.

win3

پس از انجام این مراحل، درحالیکه USB به لپتاپ متصل است، لپتاپ را restart کنید.

 

نصب ویندوز ۱۰ از USB

در صورت restart کردن، کامپیوتر شما از درایو USB بوت خواهد شد و پنجره زیر نمایش داده می شود. در صورت نیاز به مشاهده تصاویر بزرگتر، روی هر تصویر کلیک کنید.

win4

زبان نصب ویندوز، زمان و فرمت و صفحه کلید یا روش ورود را انتخاب  کنید و سپس بر روی دکمه بعدی کلیک کنید. با پنجره زیر مواجه خواهید شد، اکنون روی دکمه نصب کلیک کنید.

win5

نصب شروع خواهد شد.

win6

شرایط و مفاد لایسنس نمایش داده می شود. آنها را پذیرفته و بر روی دکمه next کلیک کنید.

win7

از شما در مورد نوع نصبی که میخواهید انجام دهید، سوال پرسیده می شود. آیا میخواهید نصب ویندوز فعلی خود را به روزرسانی کنید و فایلها و تنظیمات فعلی خود را همچنان حفظ کنید، یا اینکه میخواهید شرایط جدیدی را برای نصب ویندزو تعیین نمائید. از آنجائیکه ما می خواهیم یک نصب ویندوز جدید و clean install انجام دهیم، گزینه دوم را انتخاب می کنیم.

win8

در مرحله بعدی از شما سوال خواهد شد که بر روی چه پارتیشنی میخواهید ویندوز ۱۰ را نصب کنید. پارتیشن خود را با دقت انتخاب کرده و کلیک کنید. اگر از قبل یک پارتیشن را ایجاد نکرده اید، این setup wisard به شما این امکان را میدهد که بتوانید یک پارتیشن جدید بسازید.

win9

نصب ویندوز ۱۰ آغاز خواهد شد. در طی مراحل نصب، فایلهای setup کپی می شوند، ویژگیها نصب می شوند، به روزرسانی ها نصب می شوند و در پایان فایلهای نصبی باقیمانده حذف خواهند شد. پس از تکمیل این مراحل، کامپیوتر شما restart خواهد شد.

win10

در صورت restart کردن، پنجره زیر نمایش داده خواهد شد.

win11

اگر شما در حال Doal بوت کردن هستید، پنجره زیر برای شما نمایش داده خواهد شد. اگر ویندوز ۱۰ تنها سیستم عامل موجود بر روی کامپیوتر شما باشد، مستقیما به بخش ورود به سیستم در صفحه نمایش هدایت خواهید شد.

win12

قبل از تکمیل نصب و هدایت شما به صفحه دسکتاپ ویندوز ۱۰، این ویندوز از شما چندین سوال در مورد اولویت هایتان خواهد پرسید.

win13

پس از تکمیل نصب، فراموش نشود تغییرات ایجاد شده در تنظمیات بوت آپشن را ذخیره سازی کنید.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *