رمز پویا

چگونه برای کارت های بانکی خود رمز دوم یک بار مصرف بگیریم؟

طبق اعلام رسمی بانک مرکزی از اول دی ۱۳۹۸ کلیه بانک‌ها باید امکان استفاده از رمز دوم یک بار مصرف (رمز پویا) یا همان OTP را در اختیار مشتریان خود قرار دهند. این به آن معناست که از این تاریخ تمامی استفاده‌های غیرحضوری از کارت بانکی را تنها می‌توان با تأیید رمز پویا انجام داد.

قبل از این بانک مرکزی اعلام کرده بود که برای هر تراکنش انتقال وجه به ارزش بیش از پنج میلیون ریال، مشتریان می‌توانند رمز دوم یک بار مصرف را از طریق نرم‌افزار مربوطه دریافت کرده و به‌جای رمز دوم وارد نمایند ولی پس از جلساتی بانک مرکزی اعلام کرد که این تبصره حذف شده و باید برای کلیه تراکنش‌ها حتی در کوچکترین آنها نیز از رمزهای موقت یک بار مصرف استفاده شود. دقت کنید مدت زمان اعتبار رمز ایجاد شده، معمولاً کمتر از یک دقیقه است، بنابراین پس از دریافت این رمز باید به سرعت تراکنش مالی خود را انجام داد.

نکته اول: به صورت کلی برای همه بانک‌ها نیاز به احراز هویت عملی در مرحله اول است که در بسیاری موارد اگر از قبل شماره موبایل خود را در بانک و برای شماره حساب خود تنظیم نموده باشید نیازی به مراجعه حضوری به شعبه بانک نیست.

نکته دوم: پیشنهاد می گردد تا همه کاربران در حین استفاده از نرم‌افزار رمزساز همه بانک‌ها، نحوه تنظیم ساعت و تاریخ گوشی خود را در حالت خودکار قرار داده باشند تا از ایراد خطا برای دریافت رمزهای استاندارد یک بار مصرف، جلوگیری شود.

نکته سوم: تمامی بانک‌ها نرم‌افزار دریافت رمز پویا ی خود را برای حفظ امنیت بیشتر کاربران به سیستم‌های احراز هویت و رمز عبور مجهز نموده اند که پیشنهاد می‌کنیم برای امنیت بیشتر، از روش احراز هویت با اثر انگشت استفاده شود و یا در صورت انتخاب روش وارد کردن رمز کاراکتری، ترکیبی از اعداد، حروف و علائم را مورد استفاده قرار دهید.

نکته چهارم: در تمامی نرم‌افزارهای رمز پویا لازم است تا ابتدا یک بار وارد نرم‌افزار شده و برای ورود و خروج خود یک رمز عبور (کاراکتری یا از نوع احراز هویت) تعیین کنید.

رمز پویا

فعالسازی رمز پویا ی بانک ملی ایران
بانک ملی در راستای رمز پویا یکی از کامل‌ترین خدمات را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. این بانک سامانه ۶۰ را معرفی کرده تا کاربران بتوانند به روش استفاده از کدهای USSD و علاوه بر آن با بهره‌گیری از نرم‌افزار هوشمند، رمز یک بار مصرف خود را دریافت کنند.

در این زمینه شما می‌توانید از این آدرس نرم‌افزار ۶۰ را دانلود کرده و با راهنمای فعالسازی آن سرویس ۶۰ ثانیه خود را فعال کنید. البته نرم‌افزار ۶۰ تنها یک دریافت کننده رمز نیست و امکانات بسیاری نیز دارد که تیم توسعه دهنده این بانک به مرور روی آن اضافه کرده و آن را به یک نرم‌افزار پرداخت بسیار کاربردی تبدیل کرده است. برای فعال‌سازی نرم‌افزار ۶۰ باید با یکی از سه روش مراجعه به سامانه بام، مراجعه به دستگاه‌های کیوسک و یا دستگاه‌های خودپرداز فعالسازی اولیه را انجام داده و پس از آن رمز پویا برای شما در هر بار مراجعه به ۶۰، تولید خواهد شد.

برای فعالسازی به روش USSD نیز می‌توانید با شماره‌گیری کد *۷۳۷*۶۰# کلیه عملیات ثبت نام اولیه، فعالسازی و تولید رمز را با این سامانه انجام دهید. مزیت این روش این است که دیگر به اینترنت و یا هیچ گوشی هوشمند و نصب نرم‌افزار جداگانه نیاز نخواهید داشت. دقت کنید در این مرحله پس از ثبت نام، کد فعالسازی اولیه با یک پیامک برای شما ارسال می‌شود که با وارد کردن آن می‌توانید از این پس با استفاده از روش USSD رمز پویای خود را در حین خریدهای اینترنتی دریافت و در صفحه خرید وارد کنید.

روش غیر رسمی دیگری که با نرم‌افزاری به نام رمزبان ارائه می‌شود نیز برای مشتریان این بانک در دسترس است که در صورت دلخواه می‌توانید آن را دانلود کرده و با استفاده از راهنمای تصویری موجود در داخل برنامه نسبت به فعالسازی و استفاده از آن اقدام نمایید.

فعالسازی رمز پویا ی بانک سپه
بانک سپه تاکنون فقط روش استفاده از نرم‌افزار را برای فعالسازی رمز پویا در دسترس کاربران خود قرار داده است. برای دسترسی به رمزهای پویا برای حساب‌های بانک سپه باید نرم‌افزار «رمزساز سپه» را از وبسایت این بانک دریافت کرده و روی گوشی خود نصب نمایید.

نکته مهم در مورد این بانک آن است که برای فعال سازی اولیه حتماً لازم است به یکی از شعب بانک سپه در سراسر کشور مراجعه کنید و امکان فعال سازی از طریق دریافت کد برای اولین بار روی گوشی‌های هوشمند و یا از طریق پیامک وجود ندارد. البته اگر از قبل سامانه مشتری محور بانک سپه را فعال کرده باشید نیاز به هیچ عملیات اضافه‌ای نیست و با ورود به سامانه مشتری محور می‌توانید در همان صفحه، رمز یک بار مصرف خود را نیز دریافت کرده و مورد استفاده قرار دهید.

فعالسازی رمز پویا ی بانک کشاورزی
بانک کشاورزی این سامانه جدید را با مخفف SOTP نام‌گذاری کرده که مخفف «رمز یک بار مصرف امن» است و از آن می‌توان برای کلیه تراکنش‌های بانکی مبتنی بر کارت استفاده کرد.

برای استفاده از این سامانه مشتریان این بانک باید به وبسایت اصلی بانک کشاورزی مراجعه کرده و نرم‌افزار ویژه‌ای با نام «ریما» را روی گوشی خود نصب کنند. کاربر می‌تواند با مراجعه به خودپردازهای بانک مربوطه و انتخاب گزینه فعالسازی رمز اول یا دوم یک بار مصرف، رمز مورد نظر خود را فعال نماید. در این مرحله، یک توکن دو بخشی شامل ۸ کاراکتر که از طریق رسید بانکی و مابقی آن از طریق پیامک به کاربر تحویل داده شده است، می بایست در محل مربوطه وارد گردد.

پس از ورود رمزهای دریافتی با لمس کلید ثبت، هر ۶۰ ثانیه یک رمز جدید تولید خواهد شد که در برنامه قابل مشاهده است. افزودن توکن جدید با علامت «+» و مشاهده رمز های یک بار مصرف تولید شده با علامت قفل امکان پذیر می باشد.

فعالسازی رمز پویا ی بانک مسکن
بانک مسکن برای این منظور نرم‌افزار «رمزنما» را معرفی نموده است که به منظور دریافت آن می‌توانید به صفحه اصلی این بانک مراجعه کنید. پس از دانلود نرم‌افزار، برای فعالسازی آن نیاز است تا یک بار به خودپردازهای بانک مسکن در سطح شهر مراجعه کنید. پس از مراجعه به دستگاه خودپرداز باید وارد بخش خدمات رمز و سپس زبانه خدمات دیگر شوید و گزینه تخصیص رمز دوم پویا را انتخاب کنید. در این مرحله با وارد کردن شماره تلفن همراه خود که می‌بایست منطبق بر شماره تلفن ثبت شده در شعبه بانک باشد، رمز فعالسازی نرم‌افزار برای گوشی شما ارسال می‌شود.

در این حالت رسیدی از جانب دستگاه در اختیار شما قرار گرفته، لینک دانلود نرم‌‎افزار «رمزنما» به همراه کد فعالسازی رمز پویا برای گوشی شما پیامک می‌شود که اگر از قبل نرم‌افزار را دانلود کرده باشید کافی است رمز دریافتی (هم از طریق پیامک و هم از طریق رسید چاپی) را در نرم‌افزار وارد کنید و آنگاه است که می‌توانید از نرم‌افزار رمزنما استفاده کنید. دقت کنید که در این حالت با فعالسازی رمز پویا، رمز ایستا غیرفعال می‌شود.

فعالسازی رمز پویا ی بانک صادرات 
بانک صادرات به جای طراحی نرم‌افزار جداگانه فعلاً تصمیم به ارائه خدمات از طریق کد USSD نموده است و برای این منظور کافیست کد دستوری *۷۱۹# را در گوشی خود با خطی که به شماره حساب بانکی شما متصل است شماره‌گیری نمایید.

بعد از شماره‌گیری این کد و انتخاب گزینه ۵، سامانه شماره کارت بانکی‌تان را درخواست نماید که بعد از وارد کردن آن می‌خواهد که یک اسم چهارکارکتری برای کارتی که شماره‌ آن را وارد کرده‌اید انتخاب نمایید. بعد از وارد کردن نام کارت نوبت به تعیین رمز ورود جهت استفاده از رمز پویا می‌رسد. با انجام موفقیت‌آمیز مراحل فوق برای دفعات بعد تنها کافیست کد *۷۱۹# را وارد کرده و بعد گزینه ۵ را بزنید و یا برای سرعت بیشتر *۷۱۹*۵# را شماره‌گیری کرده و با واردکردن رمز اولیه خود، رمز ۶۰ ثانیه‌ای یا همان رمز پویا که صادر شده را مشاهده شود.

البته نرم‌افزار غیررسمی موسوم به «راز» نیز توانایی ارائه رمز یک‌بار مصرف برای مشتریان این بانک را داراست که می‌توانید در صورت دلخواه آن را دانلود و پس از طی مراحل لازم فعالسازی، مورد استفاده قرار دهید.

فعالسازی رمز پویا ی بانک ملت
بانک ملت راهکار نرم‌افزار موبایلی را به صورت استراتژی اصلی خود در نظر گرفته و برای آن یک نرم‌افزار بسیار خوب به نام «رمزنگار ملت» طراحی کرده است. برای دانلود این نرم‌افزار باید به وبسایت بانک ملت مراجعه کنید. نرم‌افزار رمزنگار علاوه بر تولید رمز پویا، این امکان را به مشتریان خواهد داد تا علاوه بر استفاده از رمز پویا برای خریدهای اینترنتی، در تراکنش‌های مبتنی بر رمز اول نیز بتوانند از آن استفاده نمایند.

برای فعالسازی برنامه رمزنگار ملت در مرحله اول نیاز به مراجعه حضوری به عابربانک‌های ملت می باشد. در این مرحله باید کد دریافتی از عابربانک ملت را در نرم‌افزاری رمزنگار که از قبل دانلود و روی گوشی خود نصب کرده‌اید وارد کرده و مراحل فعالسازی برنامه را تکمیل کنید. بعد از این مرحله دیگر نیازی به فعالسازی نیست و برای خریدهای اینترنتی و یا عملیات دیگری که نیاز به رمز پویا دارند تنها کافیست به این نرم‌افزار روی گوشی خود مراجعه کنید.

فعالسازی رمز پویا ی بانک تجارت
بانک تجارت برای ارائه خدمات رمز پویا به مشتریان خود نرم‌افزاری به نام «همراز» را طراحی کرده است. در زمان نگارش این راهنما، تنها راهکار فعالسازی این نرم‌افزار مراجعه به دستگاه‌های عابربانک می باشد.

در این حالت پس از مراجعه به عابربانک و انتخاب گزینه سایر خدمات، باید به بخش فعال‌سازی رمز پویا مراجعه کنید. پس از انجام فعالسازی برای شما رسیدی صادر می‌شود و یک پیامک حاوی کد فعالسازی به شماره تلفن همراهی که در حین افتتاح حساب به آن متصل کرده‌اید ارسال می‌شود. کافی است در این مرحله رمز دریافتی را در نرم‌افزار همراز وارد کرده و آنگاه می‌توانید باقی مراحل تنظیم نرم‌افزار را داخل آن ادامه داده و برای هر بار دریافت رمز پویا، تنها وارد نرم‌افزار همراز شوید.

فعالسازی رمز پویا ی بانک رفاه کارگران
ساختار فعالسازی رمز پویا در بانک رفاه کارگران با دیگر بانک‌های دیگر کمی متفاوت است. در این بانک مشتریان باید حتماً به یکی از شعب بانک مراجعه کرده و نسبت به دریافت شماره سریال و شماره فعالسازی نرم‌افزار یک بار مصرف موبایلی اقدام کنند.

در مرحله بعد باید نرم‌افزار «رمز یکبار مصرف موبایلی» با توجه به اینکه شماره سریال دریافتی از شعبه با کد FDL یا FDN شروع شده، از این صفحه دانلود کنند؛ لازم به ذکر است که دو نرم‌افزار در ساختار یکسان می باشد ولی در عملیات دریافت رمز با هم کمی تفاوت دارند. در پایان نیز با نصب نرم‌افزار شماره سریال و شماره فعالسازی باید در نرم‌افزار دریافت شده وارد گردد و پس از آن کافیست در هر زمانی که به رمز پویا احتیاج داشتیم، به نرم‌افزار مراجعه و رمز دریافتی را مشاهده نمود.

فعالسازی رمز پویا ی بانک شهر
بانک شهر برای فعالسازی رمز پویا نرم‌افزار «رمزنت» را طراحی نموده که آن را از وبسایت بانک شهر دانلود می کنید. در مرحله بعد باید به یکی از شعب بانک شهر مراجعه کرده و با پر کردن فرم دریافت رمز پویا، کد QR اختصاصی که از طریق شعبه برای شما صادر می‌شود را دریافت نمایید. همزمان یک کد احراز هویت نیز برای گوشی شما پیامک می‌شود که در مراحل بعد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

پس از دریافت بارکد QR باید آن را در گوشی خود اسکن کنید و پس از وارد کردن رمز ورود به نرم‌افزار که می‌تواند رمزی کاراکتری یا بر مبنای اطلاعات اثرانگشت باشد، کافیست تا رمز دریافتی از طریق پیامک را وارد کنید. در این مرحله فعالسازی رمزنت به پایان رسیده و برای دفعات بعد و حین خرید تنها کافیست با احراز هویت، وارد رمزنت شوید تا کد موقت یا همان رمز پویا به شما نمایش داده شود.

فعالسازی رمز پویا ی بانک دی
بانک دی از بانک‌هایی است که از نرم‌افزار جامعی موسوم به «ارس» برای تولید رمز یک بار مصرف استفاده می‌کند. ساز و کار و نحوه عملکرد این نرم‌افزار بسیار شبیه به نرم‌افزارهای دیگری است که از روش کد QR برای فعالسازی رمز یک بار مصرف استفاده می‌کنند.

برای استفاده از این روش باید ابتدا نرم‌افزار «ارس» را دانلود و روی گوشی خود نصب کنید. در این مرحله باید با یکی از دو روش مراجعه به صورت حضوری به یکی از شعب بانک دی و یا مراجعه به سامانه اینترنت بانک و بخش فعالسازی رمز دوم یک بار مصرف، درخواست صدور QR Code را ترتیب دهید.

پس از صدور QR Code می‌توانید آن را با نرم‌افزار اسکن کرده و همزمان کد پیامکی که بانک برای شما ارسال کرده است را برای فعالسازی رمز یک بار مصرف خود وارد کنید. پس از انجام این مراحل، شما توانایی استفاده از رمز یک‌بار مصرف داخل نرم‌افزار ارس را خواهید داشت و در این مورد هیچ محدودیتی در دریافت رمز یک‌بار مصرف پیش روی شما قرار نمی‌گیرد.

فعالسازی رمز پویا ی بانک سینا
این بانک نیز از جمله بانک‌های استفاده کننده از روش صدور رمز با نرم‌افزار «ارس» قرار دارد. برای خواندن راهنمای نصب، استفاده و دانلود نرم‌افزار ارس می‌توانید از این صفحه استفاده کنید. مشتریان بانک سینا برای فعالسازی نرم‌افزار ارس نیاز به یک بار مراجعه به یکی از شعب بانک سینا را دارند و پس از آن می‌توانید خودتان باقی مراحل را طی کنید.

پس از ثبت درخواست صدور رمز پویا در شعبه بانک سینا، کد QR در اختیار شما قرار می‌گیرد که همراه با پیامک ارسال شده به شماره تلفن ثبت و متصل شده به حساب بانکی شما، ابزار مورد نیاز برای فعالسازی رمز پویا حساب کارت بانکی شما خواهند بود.

بدین منظور پس از نصب ارس و وارد شدن به آن کافیست گزینه افزودن بانک جدید و سپس با انتخاب بانک سینا، گزینه اسکن بارکد را کلیک کرده و کد QR دریافتی از شعبه بانک را اسکن نمایید. در مرحله بعد با وارد کردن شماره کد پیامک شده به خط تلفن ثبت شده، مراحل فعالسازی به پایان رسیده و می‌توانید از نرم‌افزار ارس جهت صدور رمز یک بار مصرف پویا در حین عملیات بانکی مد نظر خودتان، اقدام کنید.

فعالسازی رمز پویا ی بانک قوامین
بانک قوامین جهت تولید رمز پویا نرم‌افزار «جی بی رمز» را معرفی کرده که عملکردی شبیه به دیگر نرم‌افزارها در این زمینه دارد که باید آن را از طریق وبسایت رسمی بانک قوامین دریافت نمایید. پس از نصب و راه‌اندازی نرم‌افزار که شامل ثبت در سامانه بانک قوامین و تعیین رمز ورود برای آن است باید به صورت حضوری به یکی از خودپردازهای بانک قوامین مراجعه نموده و در آنجا در بخش خدمات رمز، گزینه فعالسازی رمز دوم پویا را انتخاب کنید.

در این مرحله کدی ۸ رقمی چاپ شده و در اختیار شما قرار داده می‌شود که همراه با کدی که از طریق پیامک برای شماره خط ثبت شده ارسال شده، در نرم‌افزار جی بی رمز، برای فعالسازی رمز پویا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پس از مرحله بالا باید نرم‌افزار جی بی رمز را روی گوشی خود باز کرده، ابتدا کد ۸ رقمی دریافتی از خودپرداز را وارد کرده و سپس کد پیامک شده را در ادامه کار به نرم‌افزار ارائه دهید. در این مرحله کار تمام است و می‌توانید با رمزهای موقت تولید شده توسط جی بی رمز، عملیات احراز هویت حین استفاده از کارت خود را ترتیب دهید.

فعالسازی رمز پویا ی بانک سرمایه
بانک سرمایه در زمره بانک‌هایی می باشد که نرم‌افزار اختصاصی خود را برای دریافت رمز دوم یک بار مصرف طراحی نموده است. نرم‌افزار این بانک رمزساز سرمایه نام دارد که می‌توانید آن را از این صفحه دانلود نمایید. بانک سرمایه در وبسایت خود اعلام نموده که مشتریان برای فعالسازی این رمز باید ابتدا وارد حساب اینترنت بانک خود شده و در بخش تنظیمات، گزینه فعالسازی برنامه رمزساز را انتخاب نمایند.

در این حالت دو گزینه پیش روی کاربر قرار می‌گیرد که به او امکان فعالسازی رمز یک‌ بار مصرف برای سیستم اینترنت بانک و همراه بانک یا رمز یک بار مصرف برای کارت را نشان می‌دهد. کاربر می‌توانید هر دو مورد را فعال نماید ولی برای این کار نیاز به طی کردن مراحل برای هر هدف، به صورت مجزا می‌باشد.

با انتخاب هر گزینه به شماره تلفنی که از پیش به حساب کاربر متصل شده پیامکی ارسال می‌شود و همزمان کد QR روی صفحه وبسایت نمایش داده می‌شود که باید در ابتدای مراحل فعال سازی برنامه رمز ساز سرمایه آن را وارد نمایید. پس از طی مراحل بالا شما قابلیت استفاده از رمزهای یک‌بار مصرف برای استفاده از کلیه خدمات مانند اینترنت بانک، موبایل بانک و کارت جهت خریدهای اینترنتی را خواهید داشت.

البته اگر امکان انجام مراحل بالا برای شما فراهم نیست هم می‌توانید به یکی از شعب بانک سرمایه مراجعه نمایید و در آنجا با همکاری مسئولین شعبه نسبت به فعالسازی حضوری رمز یک بار مصرف کارت اقدام کنید.

فعالسازی رمز پویا ی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران
بانک قرض‌الحسنه مهر ایران نیز از همکاران روش نرم‌افزار ارس می باشد که می‌توانید آن را از این صفحه دانلود کنید. دقت کنید که برای فعالسازی رمز دوم پویا برای کارت‌های این بانک نیز باید ابتدا یک بار به یکی از شعب بانک مهر ایران مراجعه کرده و از شعبه کد QR حساب خود را مطالبه کنید.

البته بانک قرض‌الحسنه مهر ایران نیز برای جلوگیری از هرگونه کلاهبرداری یک رمز پیامکی هم برای شما ارسال می‌کند و باید آن را در مراحل فعالسازی برنامه وارد کنید.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *