IELTS

آیلتس چیست؟

IELTS یا International English Language Testing System یک امتحان زبان انگلیسی است که از اعتباری بین المللی برخوردار می باشد.

این امتحان معیاری است جهت سنجش دانش زبان انگلیسی افرادی که می خواهند در کشورهای انگلیسی زبان درس بخوانند، کار کنند و یا به آن کشورها مهاجرت کنند.

تقریبا اکثر دانشگاه های دنیا، مدرک این آزمون را قبول می کنند، مگر اینکه شرایط دیگری تعیین کرده باشند.

امتحان IELTS با همکاری مشترک دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلستان و سازمان IDP استرالیا برگزار میگردد.

این امتحان از بالاترین و معتبرترین استانداردهای بین المللی جهت سنجش سطح زبان انگلیسی داوطلبان پیروی می کند و چهار توانایی Listening، Reading، Writing و Speaking را مورد ارزیابی قرار می دهد.

این امتحان بین المللی در بیش از ۲۷۰ مرکز امتحانی واقع در ۱۱۰ کشور مختلف دنیا برگزار می گردد. شرکت کنندگان در امتحان آیلتس به طیف وسیعی از سوالات بسیار ساده تا بسیار مشکل پاسخ می دهند. نمره هر بخش از امتحان بین صفر تا ۹ می باشد. نمره کلی امتحان با معدلگیری از نمره ۴ بخش امتحان محاسبه می گردد.

در کارنامه آیلتس، علاوه بر نمره کلی، نمره هر بخش نیز به طور جداگانه عنوان خواهد شد.

انواع آزمون آیلتس:

آیلتس جنرال: این نوع از آزمون مخصوص آن دسته از متقاضیانی است که قصد مهاجرات به کشورهای انگلیسی زبان نظیر انگلستان، آمریکا، استرالیا و … را دارند و تصمیم به تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان را ندارند.

آیلتس آکادمیک: این امتحان مخصوص متقاضیانی است که قصد مهاجرات به کشورهای انگلیسی زبان با نیت ادامه تحصیل در دانشگاه هایی را دارند که در آنها زبان انگلیسی مورد تدریس قرار می گیرد.

افرادی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان را دارند (کارشناسی به بالا) باید در نوع آکادمیک این آزمون، و افرادی که به منظور گذراندن دوره های کوتاه مدت فنی و حرفه ای، اخذ دیپلم، کار و یا برای اخذ اقامت به کشورهای انگلیسی زبان به آن احتیاج دارند، می بایست در نوع عمومی این آزمون شرکت کنند.

بخش های مختلف آزمون آیلتس

Listening:

مدت برگزاری: ۳۰ دقیقه

تعداد سوالات: چهل سوال در چهار بخش (چند گزینه ای، تطبیقی، نموداری یا دیاگرامی، جای خالی)

فایل این بخش فقط یک بار برای شرکت کنندگان پخش می شود. پیش از شروع پخش، فرصت چک کردن سوالات وجود دارد. جواب سوالات باید در دفترچه پاسخنامه درج گردد.

بخش اول و دوم آزمون: این بخش شامل موضوعات اجتماعی بوده و مکالماتی بین افراد را مورد بررسی قرار می دهد.

بخش سوم و چهارم: در این بخش موضوعات دانشگاهی مورد بررسی قرار می گیرند. یک مکالمه بین چهار نفر و یک کنفرانس تشکیل دهنده این بخش ها هستند.

Reading:

مدت برگزاری: ۶۰ دقیقه برای ۴۰ سوال

در این بخش شرکت کنندگان می بایست به سوالات مربوط به سه متن که جمعا بین ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه دارند پس از مطالعه پاسخگو باشند.

این بخش بر خلاف بخش شنیداری شامل زمان اضافه ای برای انتقال جواب ها از دفترچه سوال به پاسخنامه نمی باشد.

متونی که در این بخش برای شرکت کنندگان مورد استفاده قرار گرفته اند از کتاب ها، مجلات و جزوات عمومی انتخاب شده اند و لزوما برای خواننده متخصص نمی باشند.

سوالات آزمون جنرال و آکادمیک متفاوت هستند.

Writing:

مدت زمان آزمون: ۶۰ دقیقه

شامل دو سوال می باشد که برحسب تجربه بهتر است برای سوال اول ۲۰ دقیقه و برای سوال دوم ۴۰ دقیقه وقت گذاشت. در سوال اول باید به توصیف یک رویداد یا موضوع بپردازید. در سوال دوم باید نظرتان را در مورد یک مشکل بنویسید.

سوالات آزمون جنرال و آکادمیک متفاوت هستند.

Speaking:

بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس شامل یک مصاحبه رو در رو با مصاحبه کننده رسمی آیلتس است.

مدت آزمون: ۱۱ تا ۱۴ دقیقه

این قسمت از امتحان شامل سه بخش است:

بخش اول: در اولین بخش امتحان متقاضی می بایست به سوالاتی عمومی و شخصی درباره محل زندگی، وضعیت کاری، وضعیت خانوادگی و علایق خود پاسخ دهد.

بخش دوم: در این بخش موضوعی از طرف ممتحن آیلتس برای شما انتخاب می شود و شما یک دقیقه فرصت خواهید داشت تا درباره این موضوع فکر کرده و نت برداری کنید. و دو دقیقه درباره آن صحبت کنید و سپس به یک یا دو سوال درباره آن پاسخ دهید.

بخش سوم: در این بخش شما می بایست به مدت ۴ الی ۵ دقیقه با مصاحبه کننده مکالمه ای را برقرار کنید، در نظر داشته باشید که موضوع صحبت شما در این بخش همان موضوعی خواهد بود که در بخش دوم درباره آن صحبت کرده اید.

نمره آیلتس:

در این آزمون هیچ حد نصابی برای قبولی وجود ندارد، بلکه موسسات و دانشگاه های مختلف حد نصاب مورد قبول خود را دارند.

اما به طور کلی، ۹ نمره یا band در نظر گرفته شده است که در آن نمره ۹ عالی، نمره ۷ خوب، نمره ۵ متوسط و نمره ۳ به پایین ضعیف محسوب می شود.

دانشگاه های اروپا برای پذیرش در مقطع کارشناسی، نمره ۶ آکادمیک را مطرح می کنند، در حالیکه دانشگاه های آمریکای شمالی برای مقطع ارشد و دکترا، نمره ۶٫۵ تا ۷ را ملاک قرار می دهند. اما برای پذیرش در مقطع کارشناسی، نمره ای بین ۵٫۵ تا ۶ هم کفایت می کند.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *