لاتاری و اخذ گرین کارت آمریکا

یکی از ساده ترین و ارزان ترین راه مهاجرت به آمریکا لاتاری می باشد و به طور معمول در سال ۲۰۱۹ این روش کماکان یکی از راه های مهاجرت به این کشور است. آمریکا همواره مقصد شماره یک مهاجران در تمام دنیا بوده و راهای مختلفی برای رسیدن به آن وجود دارد.
اما همیشه همه راه ها برای همه افراد باز نمی باشد وقطعا نمی توانند به یک اندازه از این فرصت ها استفاده کنند. به این جهت، دولت آمریکا فرصتی را برای تقریبا تمامی افراد به منظور مهاجرت به این کشور فراهم آورده است. این فرصت که همان لاتاری گرین کارت آمریکا می باشد، در کشور ایران نیز مورد استقبال فزاینده ای قرار گرفته است.

شرح لاتاری گرین کارت آمریکا

لاتاری یک بخت آزمایی همگانی می باشد و این امکان را فراهم می کند تا افراد شرکت کننده در آن بتوانند بر اساس یک فرآیند قرعه کشی، فرصت بدست آوردن گرین کارت آمریکا را داشته باشند. کنگره ایالات متحده آمریکا با توجه به هویت تاریخی این کشور و همچنین آرمان های ترقی خواهانه آن، در سال ۱۹۹۰ قانونی از قانون مهاجرت و ملیت را به تصویب رساند، که وزارت خارجه این کشور را موظف می کند هرسال تعدادی از افراد متقاضی مهاجرت به آمریکا را از طریق قرعه کشی انتخاب کرده و به آن ها ویزای مهاجرتی دهد.
لاتاری که نام کامل آن DV Lottery یا Diversity Visa است، نوعی ویزای مهاجرتی است که بر مبنای تنوع نژادی صادر می گردد و فلسفه آن، حفظ گوناگونی نژادی میان مهاجران به کشور آمریکا می باشد. این نوع ویزا برای ملیت هایی که بطور معمول و از طریق روش های متعارف، مهاجران زیادی به آمریکا می فرستند صادر نمی شود. بنابراین همه ساله و به هنگام شروع ثبت نام، طی دستورالعمل اعلام شده آن سال، لیست کشورهایی که شهروندان آن ها واجدالشرایط می باشند ، به عنوان پیش شرط لازم جهت ثبت نام، اعلام می شود. افراد واجدالشرایط میتوانند در قرعه کشی لاتاری آمریکا شرکت کنند و در صورت موفقیت، گرین کارت آمریکا را دریافت نمایند.

ثبت نام لاتاری گرین کارت آمریکا

ثبت نام برای شرکت در قرعه کشی لاتاری آمریکا هر سال از اویل ماه اکتبر (اواسط مهر) آغاز می گردد و تا بیش از ۳۰ روز ادامه می یابد. نتایج آن نیز در اوایل ماه می (اواسط اردیبهشت) سال آینده اعلام می گردد. برای ثبت نام لازم است که بسیار دقت کرده و فرم های مربوطه را بطور دقیق پر کنید. ثبت نام در این قرعه کشی کار سختی نمی باشد اما با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع، پیشنهاد می شود که از افراد آگاه و با تجربه در این زمینه کمک بگیرید. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این زمینه نیز همراه شما خواهند بود.
مدارک ثبت نام لاتاری گرین کارت آمریکا
برای ثبت نام در لاتاری آمریکا نه تنها شرایط خاصی لازم نیست بلکه حتی مدارک خاصی نیز لازم نمی باشد. به منظور شرکت در این قرعه کشی، تنها کافی است که یک عکس پرسنلی در سایز ۵*۵ داشته باشید.اما همین عکس، ویژگی های خاصی را لازم دارد که باید حتما رعایت شود و گرنه پذیرفته نخواهد شد. علاوه بر سایز، این عکس باید واجد ویژگی های ذیل باشد:
• عکس باید جدید و بطور خاص، ظرف شش ماه گذشته گرفته شده باشد.
• پس زمینه آن باید روشن (ترجیحا سفید) و یکدست بوده و هیچ نقش و طرحی نداشته باشد.
• صورت نباید تمام کادر را پُر کند بلکه باید مقداری از فضای بالای سر و شانه ها هم درعکس باشد.
• صورت باید کاملا رو به جلو و نگاه رو به دوربین باشد.
• نور بیش از حد به صورت تابیده نشده باشد و سایه نیز روی صورت و حتی پس زمینه نیفتاده باشد.
• هرگز از عینک آفتابی، کلاه گیس، زیورآلات نامتعارف، آرایش غلیظ و مانند آن ها استفاده نکنید.
• نباید بیش از حد خندید و یا اخم کرد به گونه ای که صورت از حالت طبیعی خارج گردد.
• استفاده از عینک طبی بلا اشکال است ولی نباید انعکاس نور فلش یا هر نور دیگری در شیشه آن بیفتد.

مراحل ثبت نام لاتاری گرین کارت

ثبت نام برای شرکت در قرعه کشی لاتاری به صورت آنلاین می باشد. برای ثبت نام در قرعه کشی لاتاری آمریکا باید وارد صفحه مربوطه در سایت وزارت امور خارجه دولت آمریکا شوید. پاسپورت خود را آماده کنید و اطلاعات خواسته شده را عیناً از روی آن وارد نمایید. دقت کنید حتی دیکته ی نام متقاضی بدون اختلاف حتی در یک حرف باید منطبق بر پاسپورت باشد.در انتهای فرم مربوطه، درباره وضعیت تاهل فرد نیز پرسیده می شود. افراد متاهل لازم است در این قسمت، اطلاعات مربوط به خانواده خود را نیز وارد کنند. بدین ترتیب افراد متاهل شانس مضاعفی خواهند داشت؛ به این نحو که هر یک از زوجین می توانند بطور مجزا ثبت نام نمایند و اگر اسم هر یک از آن دو انتخاب شود، دیگری نیز به عنوان همسر وی موفق به دریافت ویزای مهاجرتی لاتاری آمریکا خواهد شد.
شانس برنده شدن در لاتاری آمریکا
طبق آخرین آمار مربوط به سال ۲۰۱۸ ، تعداد کل شرکت کنندگان در قرعه کشی لاتاری آمریکا از سراسر دنیا حدود ۱۵ میلیون نفر بوده است. از این میان، حدود ۱۱۶٫۰۰۰ نفر تعداد برندگان اعلام شده بوده است. که از میان آنها نیز برای حدود ۵۰٫۰۰۰ نفر ویزای مهاجرتی صادر گردیده است و اما سهم ایرانیان در این بین، حدود ۴٫۵۰۰ ویزا بوده است. مجموعا می توان گفت که ایرانیان در مقایسه با سایر ملیت ها از شانس نسبتا بالایی برخوردارند.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *