آیلتس چیست؟

IELTS یا International English Language Testing System یک امتحان زبان انگلیسی است که از اعتباری بین‌المللی برخوردار می‌باشد. این آزمون سالانه صدها هزار نفر در سراسر جهان را به سمت خود جذب می‌کند تا در آزمون‌های آیلتس در IELTES CENTERS  در سراسر جهان شرکت کرده و سطح دانش زبان انگلیسی خود را بر اساس معیارهای این آزمون، می سنجند.

در واقع این امتحان معیاری است جهت سنجش دانش زبان انگلیسی اشخاصی که می‌خواهند در کشورهای انگلیسی زبان درس بخوانند، کار کنند و یا به آن کشورها مهاجرت نمایند. تقریبا اکثر قریب به اتفاق دانشگاه‌های دنیا، مدرک این آزمون را برای سطح سواد انگلیسی داوطلب بر اساس نیازمندی‌های پذیرش قبول می‌کنند، مگر این که شرایط دیگری تعیین شده باشد.

امتحان IELTS با همکاری مشترک دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلستان و سازمان IDP استرالیا برگزار می‌شود. این امتحان از بالاترین و معتبرترین استانداردهای بین‌المللی جهت سنجش سطح زبان انگلیسی داوطلبان پیروی می‌کند و چهار توانایی Writing،Reading،Listening  وSpeaking  را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. بسیاری از دانشگاه ها در کشورهای مختلفی همچون کانادا، انگلستان، استرالیا، نیوزلند و آمریکا امتحان IELTS را به رسمیت می‌شناسند. همچنین جهت مهاجرت به کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزلند، داشتن مدرک IELTS الزامی است. این امتحان در بیش از ۲۷۰ مرکز امتحانی واقع در ۱۱۰ کشور مختلف دنیا برگزار می‌گردد. شرکت کنندگان در امتحان IELTS به طیف وسیعی از سوالات بسیار ساده تا بسیار مشکل پاسخ می‌دهند. نمرهٔ هر بخش از امتحان بین صفر تا ۹ می‌باشد. نمرهٔ کلی امتحان با معدل گیری از نمره چهار بخش امتحان محاسبه می‌گردد. در کارنامه IELTS، علاوه بر نمره کلی، نمره هر بخش  نیز بطور جداگانه عنوان خواهد شد.

به طور کلی هر دانشگاه برای پذیرش متقاضیان حداقل نمره‌ای را مشخص می‌کند و اکثر دانشگاه ها حداقل نمره کلی ۶٫۵ را می‌خواهند بطوریکه نمره هر بخش هم از ۶ کمتر نباشد (البته این قاعده کلی است و هر دانشگاه شرایط خاص خود را دارد).

انواع آزمون آیلتس چیست؟

آزمون آیلتس در ۲ بخش برگزار می‌شود، آیلتس عمومی ‌یا جنرال و آیلتس آکادمیک

شاید مهمترین تفاوت این دو نوع از آزمون آیلتس در مقصد و هدفی است که شما با کسب نمره مربوطه به سمت آن هدایت می شوید.

آیلتس آکادمیک: این امتحان مخصوص متقاضیانی است که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان با نیت ادامه تحصیل در دانشگاه هایی را دارند که در آنها زبان انگلیسی مورد تدریس می باشد.

آیلتس جنرال: این نوع از آزمون مخصوص آن دسته از متقاضیانی است که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان نظیر انگلستان، آمریکا، استرالیا و … را دارند و تصمیم به تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان را ندارند.

یکی دیگر از تفاوت های این دو امتحان در نوع سوالات بخش های Writing  و Reading  است.

در بخش ریدینگ  این امتحان شرکت کنندگان با موضوعاتی که حول محور علمی و دانشگاهی می باشند روبرو هستند و به نوعی می توان گفت که این سوالات سخت تر و در عین حال محدودتر نیز هستند.

همچنین در بخش رایتینگ این امتحان شرکت کنندگان می بایست درباره موضوعاتی که تخصصا درباره مباحث علمی و دانشگاهی می باشد شروع به نگارش نمایند، در بخش اول این امتحان (Task 1) متقاضیان می بایست حول موضوعاتی نظیر تحلیل گراف ها و نمودارها اقدام به نوشتن نمایند و در بخش دوم (Task 2) می بایست درباره موضوعی که داده شده است نظر خود را بنویسند که تعداد کلمات و الزامات این بخش در قسمت معرفی بخش رایتینگ خدمت شما ارائه شده است.

بخش های  listeningو  speakingآیلتس آکادمیک هیچگونه تفاوتی با آیلتس جنرال ندارد.

آزمون جدیدی که اخیرا از طرف تیم طراحی آزمون آیلتس به دنیا معرفی شده است، لایف اسکیلز (IELTS Life Skills) یا مهارت های زندگی نام دارد که بخش آکادمیک و یا Reading و Writing آزمون را حذف کرده و فقط شامل مهارت های شنیداری و گفتاری و یا Listening  و Speaking می باشد.

افرادی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان را دارند (کارشناسی به بالا) باید در نوع آکادمیک این آزمون، و افرادی که به منظور گذراندن دوره های کوتاه مدت فنی و حرفه ای، اخذ دیپلم، کار و یا برای اخذ اقامت به کشورهـای انگلیسی زبان به آن احتیاج دارند، می بایست در نوع عمومی این آزمون شرکت کنند. آیلتس لایف اسکیلز نیز فقط مهارت های Listening و Speaking را می سنجد.

بطور کلی نیز باید دانست که از نظر سختی آزمون، هر دو نوع آزمون جنرال و آکادمیک یکسان هستند. به این صورت که اصولا تعداد سوالات در آزمون جنرال بیشتر از آکادمیک می باشد.

بخش های مختلف امتحان آیلتس

در آزمون آیلتس چه چیزی سنجیده می شود؟ در آزمون آیلتس کلیه مهارت های اصلی زبان، یعنی مهارت های شنیداری، گفتاری (مصاحبه)، خواندن و نوشتن (Listening, Speaking, Reading, Writing) مورد ارزیابی قرار می گیرند. اگر چه دو بخش شنیداری و گفتاری در هر دو نوع آکادمیک و عمومی کاملاً یکسان است، دو بخش دیگر (خواندن و نوشتن) متفاوت طراحی و برگزار می شوند. در این آزمون هیچ حد نصابی برای قبولی وجود ندارد، بلکه مؤسسات و دانشگا ههای مختلف حد نصاب مورد قبول خود را دارند، اما بطور کلی، ۹ نمره یا band در نظر گرفته شده است که در آن نمره ی ۹ عالی، نمره ۷ خوب، نمره ۵ متوسط و نمره ۳ به پایین ضعیف محسوب می شود.

امتحان آیلتس در چهار مهارت مختلف شرکت کنندگان را مورد ارزیابی قرار می دهد که این مهارت ها به ترتیب برگزاری در آزمون شامل Listening (شنیداری) Reading (خواندن)، Writing (نوشتاری) هستند.

بخشSpeaking  (مکالمه) آزمون آیلتس با توجه به زمان برگزاری آزمون یک هفته قبل از آزمون و گاها بعد از آزمون برگزار می شود، اما در زمان خود آزمون نیز امکان برگزاری آن می باشد که  بستگی به انتخاب و آمادگی داوطلب دارد.

بخش شنیداری (Listening)

آزمون شنیداری حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد. ۴۰ سوال در این بخش وجود دارد که می توانید هر کدام را انتخاب کنید: چند گزینه ای (Multiple choice)، تطبیقی (Matching)، نموداری یا دیاگرامی، جای خالی (Note completion) تکمیل جدول، تکمیل خلاصه یا پاسخ و جواب های کوتاه.

این بخش از آزمون آیلتس توانایی شما در فهم مفاهیم و اطلاعات، تشخیص ایده ها، گرایش ها و اهداف افراد انگلیسی زبان و قابلیت صحبت راجب به یک موضوع را ارزیابی می کند.

 • مدت برگزاری: ۳۰ دقیقه ( نیم ساعت )
 • تعداد سوالات: چهل سوال در چهار بخش
 • فایل این بخش فقط یکبار برای شرکت کنندگان پخش می شود.
 • پیش از شروع پخش فرصت چک کردن سوالات را خواهید داشت
 • جواب سوالات می بایست در دفترچه پاسخنامه درج گردد.

بخش اول و دوم آزمون: این بخش شامل موضوعات اجتماعی بوده و مکالماتی بین افراد را مورد بررسی قرار می دهد.

بخش سوم و چهارم: در این بخش موضوعات دانشگاهی مورد بررسی قرار می گیرند. یک مکالمه ی بین چهار نفر و یک کنفرانس تشکیل دهنده ی این بخش ها هستند.

بخش مطالعاتی (Reading)

این بخش از آزمون حدود ۶۰ دقیقه طول می کشد و توانایی شما در گرفتن معنای یک متن، مفاهیم و منظور نویسنده را ارزیابی می کند. بخش ریدینگ آزمون آیلتس خود به دو بخش تقسیم می شود. بخش آکادمیک و بخش جنرال. بخش آکادمیک شامل متن هایی طولانی از کتاب ها، مجلات و روزنامه هاست و بخش جنرال شامل متون عمومی کوتاه راجب موضوعاتی که بطور روزمره با آنها سرو کار داریم.

 • مدت برگزاری : ۶۰ دقیقه برای ۴۰ سوال
 • در این بخش شرکت کنندگان می بایست به سوالات مربوط به سه متن که جمعا بین ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه دارند پس از مطالعه پاسخگو باشند.
 • این بخش بر خلاف بخش شنیداری شامل زمان اضافه ای برای انتقال جوابها از دفترچه سوالات به پاسخنامه نمی شود
 • متونی که در این بخش برای شرکت کنندگان مورد استفاده قرار گرفته اند از کتاب ها ، مجلات و جزوات عمومی انتخاب شده اند و لزوما برای خواننده ی متخصص نمی باشند.
 • بخش اول آزمون شنیداری آیلتس: این بخش پیرامون فعالیت های روزمره ی اجتماعی است .
 • بخش دوم آزمون شنیداری آیلتس: این بخش پیرامون جزوات آموزشی و نیازهای رفاهیست که برای شرکت کنندگان انتخاب شده است .
 • بخش سوم آزمون شنیداری آیلتس: این بخش متشکل از یک متن بلند با موضوعی عمومی است.

بخش  Reading Academic

 • مدت برگزاری : ۶۰ دقیقه (یک ساعت)
 • تعداد سوالات: ۴۰ سوال
 • در این بخش دفترچه ی سوال شامل سه متن است که جمعا بین ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه را در خود گنجانده است .
 • در این بخش برخلاف امتحان شنیداری شما وقت اضافه ای برای جابجایی سوالات از دفترچه سوالات به پاسخنامه نخواهید داشت.
 • متونی که در این بخش برای شرکت کنندگان مورد استفاده قرار گرفته اند از کتاب ها ، مجلات و جزوات عمومی انتخاب شده اند و لزوما برای خواننده ی متخصص نمی باشند.
 • در بخش دوم این امتحان برای شرکت کنندگان یک متن علمی انتخاب شده است.
 • در بخش سوم این امتحان یک متن علمی و یا استدلالی برای شرکت کننده انتخاب شده است، در صورتی که این متن حاوی کلمات تخصصی باشد واژه نامه ای کوتاه همراه آن خواهد بود.

بخش نگارش (Writing)

این بخش از آزمون نیز حدود ۶۰ دقیقه زمان می برد و مثل بخش ریدینگ به دو قسمت آکادمیک و جنرال تقسیم می شود.  خود آزمون آکادمیک writing شامل دو سوال است. در سوال اول به شما یک دیاگرام، نمودار یا جدول می دهند و از شما می خواهند که راجب آن توضیح دهید یا آن را خلاصه کنید. یا حتی ممکن است از شما بخواهند که یک اتفاق را توصیف کنید.

در سوال دوم بخش آکادمیک هم از شما می خواهند که یک متن (essay) در پاسخ به یک موضوع یا مشکل که به شما ارائه می کنند بنویسید.

بخش جنرال نوشتاری هم شامل دو سوال است: در سوال اول شما را در موقعیتی قرار می دهند و از شما می خواهند یک نامه یا متن (letter) برای توصیف وضعیت پیش آمده بنویسید. و در بخش دوم یک متن راجب نظرتان در مورد یک موضوع خاص یا یک مشکل باید بنویسید.

 

آزمون آیلتس جنرال

 • مدت برگزاری ۶۰ دقیقه ( یک ساعت)
 • در این بخش شما به عنوان شرکت کننده در آزمون با دو موضوع روبرو خواهید شد که می بایست درباره این موضوعات انشا بنویسید.
 • موضوع اول (Task 1) : در این بخش از شما خواسته خواهد شد تا در متنی که حداقل از ۱۵۰ کلمه تشکیل شده است مشکلی فرضی را شرح دهید .
 • در نظر داشته باشید در صورتی که تعداد کلمات استفاده شده در این متن کمتر از حداقل خواسته شده باشد شما نمره از دست خواهید داد.

(پیشنهاد می شود با توجه به تجربه ی به دست آمده در این بخش از سوالات حداکثر ۲۰ دقیقه از زمان خود را به این بخش اختصاص دهید)

 • برای نوشتن این نامه می توانید به یکی از چهار موضوع زیر رجوع کنید و از آنها جهت سهولت در جوابگویی استفاده کنید.
 • Complaint / Request of information letter  شکایت نامه / نامه درخواست اطلاعات
 • Job application letter  نامه درخواست کار
 • Formal business letter  نامه رسمی اداری
 • Personal letter  نامه شخصی

موضوع دوم (Task 2) : در بخش دوم این امتحان شما باید نظر موافق و یا مخالف خود را پیرامون موضوعی بیان کنید، در نظر داشته باشید که این بخش می بایست حداقل شامل ۲۵۰ کلمه باشد در صورتی که از حد مجاز کلمات کمتری را استفاده کرد باشید به نسبت نمره از دست خواهید داد.

با توجه به زمان کلی شما پیشنهاد می شود ۴۰ دقیقه از زمان خود را به این بخش از آزمون رایتینگ آیلتس اختصاص دهید.

بخش مکالمه  (Speaking)

آزمون بخش گفتاری یک آزمون دوبخشی است که بین ۱۱ تا ۱۴ دقیقه طول می کشد. از داوطلبان بصورت فردی توسط یک فرد متخصص مصاحبه می شود و مصاحبه ضبط می شود. در بخش اول این آزمون، مصاحبه کننده از شما سوالاتی ساده در مورد خودتان می پرسد تا شما را برای بخش دوم آماده کند و اصطلاحا کمی از ترس شما بکاهد!  سوالاتی عمومی از قبیل صحبت راجب خانواده خودتان تحصیلاتتان اهل کجایید یا علایق تان…

در بخش دوم که بین ۳ تا ۴ دقیقه طول می کشد (شامل ۱ دقیقه زمان فکر کردن به پاسخ تان) مصاحبه کننده یک کارد (task card)  به شما می دهد و از شما می خواهد که راجب آن بین ۱ تا ۲ دقیقه صحبت کنید.

بخش سوم هم بین ۳ تا ۴ دقیقه به طول می انجامد که در آن مصاحبه کننده یک سری سوال راجب به همان کارد از شما می پرسد.

 

بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس شامل یک مصاحبه ی رودررو با مصاحبه کننده ی رسمی آیلتس است.

مدت آزمون: ۱۱ تا ۱۴ دقیقه

این قسمت از امتحان شامل سه بخش است:

بخش اول

در اولین بخش امتحان متقاضی می بایست به سوالاتی عمومی و شخصی درباره محل زندگی، وضعیت کاری، وضعیت خانوادگی و علایق خود پاسخ دهد.

بخش دوم

در این بخش موضوعی از طرف ممتحن آیلتس برای شما انتخاب می شود و شما یک دقیقه فرصت خواهید داشت تا درباره این موضوع فکر کرده و نت برداری کنید و  دو دقیقه درباره آن صحبت کنید و سپس به یک یا دو سوال درباره ی آن پاسخ دهید. در این بخش لازم نیست شما به تمامی سوالات روی کارت پاسخ دهید ولی این موضوع اهمیت دارد که در دو دقیقه صحبت خود پاسخگوی این سوالات باشید.

بخش سوم

در بخش سوم امتحان مکالمه آیلتس شما می بایست به مدت ۴ الی ۵ دقیقه با مصاحبه کننده مکالمه ای را برقرار کنید، در نظر داشته باشید که موضوع صحبت شما در این بخش همان موضوعی خواهد بود که در بخش دوم درباره آن صحبت کرده اید.

چه نمره ای در آیلتس برای پذیرش در دانشگاه‌ها مورد نیاز است؟

هر دانشگاهی در سراسر دنیا، نمره خاصی را به داوطلبان توصیه می‌کند تا به همراه مدارک تحصیلی جهت بررسی پذیرش آن‌ها ارسال کنند. کارنامه شما می‌بایست مستقیما از سوی بریتیش کنسول به دانشگاه ارسال شود و شما حق ندارید این کارنامه را به همراه مدارک تحصیلی ارسال کنید.

رنج نمره‌ای که دانشگاه‌ها برای پذیرفتن کارنامه آیلتس به عنوان سندی دال بر توانایی داوطلب در زبان انگلیسی مد نظر قرار می‌دهد، تفاوت می‌کند. مثلا دانشگاه‌های اروپا برای پذیرش در مقطع کارشناسی، نمره ۶ آکادمیک را مطرح می‌کنند در حالی که دانشگاه‌های امریکای شمالی برای مقطع ارشد و دکترا، نمره ۶.۵ تا ۷ را ملاک قرار می‌دهند. اما برای پذیرش در مقطع کارشناسی، نمره‌ای بین ۵.۵ تا ۶ هم کفایت می‌کند.

کشورهای اسکاندیناوی، برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی، رنج ۵.۵، کارشناسی ارشد ۶ و دکترا بین ۶ تا ۶.۵ را مطرح می‌کنند. در حالی که برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکای شمالی یا اقیانوسیه، نمره ای بین ۶.۵ تا ۷ معمولا نیاز است.

اگر نتوانید نمره مورد نظر را کسب کنید، احتمال دارد پذیرش مشروط به شما داده شود. وقتی پذیرش مشروط گرفتید، احتمال صدور ویزای دانشجویی برای شما کاهش پیدا می‌کند. اما اگر ویزا صادر شد، پس از ورود به دانشگاه، باید در کلاس‌های زبان انگلسی و هم چنین آزمون تعیین سطح نهایی شرکت کنید تا اجازه ورود به مقطع تحصیلی را پیدا کنید.

سطح آیلتس مورد نیاز برای پذیرش برخی از مؤسسه‌ها

سطح آیلتس مورد نیاز برای پذیرش برخی از مؤسسه‌ها
دانشگاه کم‌ترین امتیاز آیلتس
دانشگاه آکسفورد ۷٫۰
مدرسه اقتصاد لندن ۷٫۰/۷٫۵ بسته به شرایط تعیین شده توسط هر دپارتمان متفاوت است.
دانشگاه ادینبرو ۷٫۰ (All programs in Business, Management, Finance, Law, English Literature and Celtic/Scottish Studies)
دانشگاه کمبریج ۷٫۰/۷٫۵
دانشگاه گلاسگو ۶٫۵ (General)/ 7.0 (Faculty of Arts & Humanities)
کالج دانشگاهی لندن ۶٫۵/۷٫۰/۷٫۵ بسته به هر دپارتمان و رشته متفاوت است.
کالج سلطنتی لندن ۶٫۵ (۷٫۰ for the Life Sciences Department and the Imperial Business School)
دانشگاه اکستر ۷٫۰
دانشگاه لیورپول ۶٫۰
دانشگاه بیرمنگام ۶٫۵
دانشگاه کاتولیک لون بلژیک ۶٫۵ (KU Leuven)
دانشگاه اسکس ۵٫۵
Cranfield University ۶٫۵/۷٫۰ بسته به رشته کارشناسی ارشد دارد

مشکلات آزمون آیلتس

ضبط نتایج آزمون آیلتس

یکی از مشکلات آزمون آیلتس احتمال لو رفتن سوالات مربوط به این امتحان می باشد. در سالهای اخیر با توجه به لو رفتن چند موردی از سوالات آیلتس مشاهده شده است که مسئولین IDP اقدام به “ضبط” نتایج امتحان کرده اند.

متقاضیان ثبت نام در آزمون آیلتس در هنگام امضای توافق نامه امتحانات با قبول یکی از بند های این توافق اجازه ضبط نتایج را به مسئولین امتحانات می دهند، در این بند آمده است

 “آیلتس می تواند نمره های شما و طبعا کارنامه شما را پس از سیزده روزی که قول داده شده، به شما ندهد و نگه دارد

این ضبط نمرات به دو شیوه ی فردی و گروهی صورت می پذیرد.

ضبط فردی نمرات

 1. تفاوت دست خط در جوابدهی به سوالات مربوط به مهارت های (Reading, Listening, Writing) که احتمال رخ دادن تقلب را بالا می برد.
 2. وجود تناقض در اطلاعات شخصی فرد شرکت کننده در امتحان مانند: نام و نام خانوادگی و تاریخ تولد
 3. رشد ناگهانی و افزایش نمره ی شرکت کننده در بازه زمانی کوتاه یکی از دلایلی است که در صورت بروز این اتفاق نمره شما ضبط خواهد شد و شما می بایست در صورت لزوم یک و یا هر چهار مهارت امتحان آیلتس را مجددا امتحان بدهید و یا طبق درخواست کمیته برگزاری امتحانات می بایست دلیل قانع کننده ای برای این رشد ناگهانی نمرات خود را با دست خط خود نوشته و جهت بررسی در اختیار مرکز برگزاری آیلتس قرار دهید. در صورتی که دلایل شما برای تیم بررسی مجدد نمرات قانع کننده نباشد هیچ نمره ای به شما تعلق نمیگیرد.

ضبط جمعی نمرات

 1. در صورت امکان و احتمال لو رفتن سوالات مرکز امتحانی از سوی مسئولان آن مرکز.
 2. تعداد بیش از حد استاندارد افرادی که بین سوالات (Reading, Listening) دو نمره یا بیشتر با نمرات سوالات (Speaking, Writing)  فاصله دارند.
 3. در صورت وصول گزارش توسط نهادهای نظارتی (سازمان بازرسی کل کشور و یا سازمان سنجش) مبنی بر دریافت رشوه توسط مراکز برگزار کننده ی آیلتس.
 4. مشاهده ی خطا در طول نظارت های سالیانه دوره ای و تصادفی برای بالا بردن کیفیت برگزاری.

آیا می توان به نمره آیلتس اعتراض کرد ؟

در مواردی پیش آمده است که افرادی که بعد از شرکت در امتحان آیلتس نمره خود را دریافت کرده بوده اند نسبت به این نمره اعتراض داشته و در خواست رسیدگی به این نتیجه را داشته اند.

این مساله به هیچ وجه مشکل پیچیده و بدون راه حلی نیست و نبوده است. شما میتوانید با مراجعه به مرکزی که در آنجا در امتحان آیلتس شرکت کرده اید فرم مربوطه را پر کرده و درخواست خود را ثبت نمایید، درخواست اعتراض به نمره برای تمامی بخش ها مجاز است.

یکی از موارد مهم و قابل ذکر این بخش این است که شما می بایست برای ثبت اعتراض خود مبلغ ۱۷۶ دلار استرالیا را پرداخت نمایید در صورت صحیح بودن اعتراض شما این مبلغ به شما استرداد خواهد شد ولی در صورتی که نتیجه اولیه درست بوده باشد و اعتراض شما بی دلیل باشد این مبلغ به هیچ وجه قابل استرداد نیست.

استعلام نمره ی آیلتس

سیستم استعلام نمره ی آیلتس به صورت انحصاری فقط در اختیار دانشگاهها و موسساتی است که در لیست این سازمان به ثبت رسیده اند.

این امر باعث به وجود آمدن یک سیستم امن شده است که تنها به کسانی که مجوز رویت این نمرات را داشته باشند اجازه ی ورود می دهد.

این نکته یکی از نقاط قوت آزمون آیلتس است که اطلاعات آزمون شما کاملا محفوظ می ماند.

البته لازم به ذکر است که شما میتوانید با ثبت اطلاعات آزمون خود در مدتی مشخص در وب سایت مراکزی که در آن ثبت نام کرده اید مانند British Council  و IDP مدرک خود را ببینید.

همچنین شما میتوانید از طریق لینک زیر اقدام به استعلام مدارک IDP نمایید:

استعلام نمره آیلتس

مدت اعتبار آیلتس چقدر است

آزمون آیلتس تا دو سال اعتبار دارد و به همین دلیل اگر شما نیاز به ارائه آن به دانشگاه ها و یا موسسات آمورشی و یا مهاجرتی دارید می توانید در این دو سال آن را به کسانی که تقاضای آیلتس از شما دارند ارائه دهید. دلیل اینکه اعتبار مدرک آیلتس دو سال است این است که سازمان های برگزار کننده این آزمون معتقدند که بعد از این دو سال ممکن است شخص دچار فراموشی شود و از آنجا که ماهیت زبان فرار است نیاز به اثبات سطح زبان آموز وجود دارد.

جایگزین آیلتس چیست؟

شما می‌توانید به جای آزمون آیلتس که فقط کاغذی برگزار می‌شود، در آزمون تافل که اینترنتی است و TOEFL IBT نام دارد نیز شرکت کنید. یا در آزمون Pearson Tests of English (PTE)  شرکت کنید. البته این آزمون بر خلاف آیلتس و تافل، در ایران برگزار کننده رسمی ندارد و باید به کشورهای همسایه مراجعه کنید. عموما این آزمون مناسب برای افراد زیر ۱۸ سال می باشد.

بهترین منابع و روش یادگیری آزمون آیلتس چیست؟

منابع آزمون آیلتس بطور مشخص تعیین شده نیستند و شما باید از هر منبع باکیفیتی که می توانید استفاده کنید تا سطح زبان انگلیسی خود را بالا ببرید.

سایت آموزش مجازی شاتوت نیز در این راستا سری کتاب ها و جزوات و ویدئو های آموزشی مطرح و مورد استفاده جهت آمادگی در این آزمون را در اختیار شما قرار داده است.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *